کاهش تورم تا سال آینده

0
37
تهران

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد تورم ایران از ۳۵.۷ درصد در سال جاری به ۳۱ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کند.

به گزارش ایسنا، صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، اعلام کرد که برخی از کشورهای این منطقه با پدیده منفی مواجه شده اند در حالی که نرخ تورم در بسیاری از مناطق کماکان در سطح بالایی باقی مانده است.

در این گزارش که شامل وضعیت اقتصادی ۳۰ کشور منطقه خاورمیانه، قفقاز، آفریقای شمالی و آسیای مرکزی است، نرخ تورم پیش بینی شده برای اقتصاد ایران به مانند گزارش قبلی تغییری روندی نزولی خواهد داشت.لازم به ذکر است که در این گزارش، آمارهای مربوط به سوریه و سومالی مد نظر قرار نگرفته است.

بیشترین نرخ تورم در سال ۲۰۱۹

سودان با تورم ۵۰.۴ درصدی بالاترین نرخ تورم منطقه در سال ۲۰۱۹ را خواهد داشت. پس از این کشور نیز ایران با تورم ۳۵.۷ درصدی، یمن و ازبکستان با تورم ۱۴.۷ درصدی و ترکمنستان با تورم ۱۳.۴ درصدی دارای بیشترین نرخ های تورم در منطقه خواهند بود.

کمترین نرخ تورم در سال ۲۰۱۹

امارات با نرخ تورم منفی ۱.۵ درصدی، پایین‌ترین نرخ تورم منطقه در سال ۲۰۱۹ را خواهد داشت. پس از این کشور نیز عربستان با نرخ تورم منفی ۱.۱ درصدی، قطر با تورم منفی ۰.۴ درصدی و عراق با تورم منفی ۰.۳ درصدی، دیگر کشورهای دارای نرخ تورم پایین خواهند بود.

نرخ تورم دیگر کشورها در سال ۲۰۱۹

در این گزارش هم‌چنین نرخ تورم عمان ۰.۸ درصد، افغانستان ۲.۶ درصد، مصر ۱۱.۴ درصد، آذربایجان ۲.۸ درصد، ارمنستان ۱.۷ درصد و گرجستان ۴.۲ درصد پیش‌بینی شده است.

روند کاهش نرخ تورم ایران ادامه خواهد داشت

نکته مثبت گزارش صندوق بین المللی پول این است که در سال آینده اقتصاد ایران شاهد کاهش نرخ تورم پس ازچهار سال افزایش متوالی خواهد بود و نرخ تورم ایران تا پایان سال ۲۰۲۰ معادل ۳۱ درصد پیش بینی شده است.

سال آینده نرخ تورم عربستان ۲.۲ درصد، امارات ۱.۲ درصد، افغانستان ۴.۵ درصد، مصر ۸.۴ درصد، سودان ۶۲.۱ درصد، آذربایجان ۳ درصد، ارمنستان ۲.۵ درصد و گرجستان ۳.۸ درصد خواهد بود.

انتهای پیام

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید