چطور «نه» بگوییم؛ ۴ روش راهبردی برای رد کردن کاری که نمی توانید یا نمی خواهید انجام دهید

0
28


چطور «نه» بگوییم؛ ۴ روش راهبردی برای رد کردن کاری که نمی توانید یا نمی خواهید انجام دهید

اگر همیشه به همه درخواست های رؤسا، همکاران، مراجعان و افراد دیگر در محل کار جواب مثبت بدهید شاید فکر کنید که آدم مهم و بی نظیری هستید و کسی نمی تواند جای شما را بگیرد.

مشکل اینجاست که این روش آدم را از پا در می آورد و به جای رسیدن به هدف هایتان چنان دلسرد می شوید که ممکن است بر اعتبار حرفه ای و جنبه های دیگر کاری شما اثر منفی بگذارد.

بروس تولگان اینطور می گوید. او بنیانگذار شرکت آمریکایی رین میکر تینکینگ است که دوره های آموزشی تخصصی برای مدیران کسب وکار برگزار می کند و نویسنده کتاب هایی مانند “هنر متمایز و ضروری بودن در کسب وکار” است.

تولگان به بی بی سی می گوید: “تنها راه موفقیت این است که یاد بگیرید نه بگویید تا باعث شوید دیگران به شما احترام بگذارند”.

با توجه به محیط های کاری بسیار رقابت محور و سرسام آور این کار چالش پیچیده ای است.

این مشاور کسب وکار می گوید اگر همیشه جواب مثبت بدهید به این امید که به برتری حرفه ای برسید احتمال زیاد دارد که وقت و انرژی و پول خود را هدر دهید و از آنچه به راستی اهمیت دارد منحرف شوید.

این کارشناس می گوید به همین دلیل اهمیت دارد که یاد بگیریم چه زمانی و چگونه نه بگوییم تا اعتبار حرفه ای و روابط کاری سرشار از اعتمادی داشته باشیم. “هدف ایجاد اثر مثبت با جواب منفی است”.

به گفته بروس تولگان ۴ روش راهبردی برای “نه” گفتن در محل کار وجود دارد.

۱. پرسش های مناسب مطرح کنید و یادداشت بردارید

وقتی از شما می خواهند کاری را انجام دهید اولین قدم این است که پرسش های مناسب مطرح کنید و نشان دهید که از پاسخ ها یادداشت برمی دارید.

با این کار احترام خود را نه فقط به طرف مقابل هم چنین به کاری که از شما درخواست شده است نشان می دهید.

فرض کنیم فردی که می خواهید به او پاسخ بدهید رئیس شما نیست. هر چه پرسش های بیشتری در مورد کاری که بر عهده شما می گذارند مطرح کنید و هر چه علاقه بیشتری نشان دهید راحت تر می توانید نه بگویید.

اگر پرسش های مناسبی مطرح کنید فرصت پیدا کردید که مهارت و دانش خود را در مورد موضوع نشان دهید.

با مطرح کردن پرسش های مناسب ارزش کار به چشم طرف مقابل می آید و اهمیت و ارزش آن در اولویت های سازمانی مشخص می شود.

۲. دلایل خوبی برای نه گفتن بیاورید

کلید ماجرا در شیوه پاسخ گفتن شماست. اگر می خواهید جواب منفی بدهید خوب است راه های دیگری پیشنهاد دهید.

برای تعدیل پاسخ منفی باید دلیل آن را توضیح دهید. به طور معمول دلیل آن مشغول بودن به کارهای دیگر است. خوب است صریح و با ذکر جزئیات تعهدات دیگر خود را توضیح دهید.

کافی نیست که بگویید “متأسفم، من کارهای دیگری دارم که باید انجام دهم”. چه پاسخ های دیگری می توان داد که مؤثرتر باشد؟ “هنوز نه، نیاز به کمی اطلاعات بیشتر دارم”.

پیشنهاد دیگر این است که بگویید “من ا و ب و ج را بر عهده دارم” و به روشنی توضیح دهید که این وظایف دیگر چیست و همه جزئیاتی که لازم است را مطرح کنید تا جواب منفی شما بهانه به نظر نرسد.

اگر درخواست انجام کار از طرف رئیس یا فردی بالاتر از شما باشد می توانید از آنها بخواهید به جای اینکه وظیفه تازه ای برعهده شما بگذارند، اولویت وظایف شما را تغییر دهند.

با این کار به آنها این فرصت می دهید تا دریابند چطور شما به طوردقیق وقت خود را برای کار تنظیم می کنید و نشان می دهید که نه می خواهید از زیر کار در بروید و نه وقت خود را بیهوده هدر می دهید.

بعضی افراد در برابر درخواست انجام کار می گویند “این کار من نیست” اما این حرف جنبه های منفی زیادی دارد که باعث درگیری می شود. طرف مقابل با شنیدن آن اینطور برداشت می کند که می گویید “تو رئیس من نیستی” یا “تو نمی توانی به من بگویی چه باید بکنم”.

راه دیگر این است که بگویید شما در موقعیتی نیستید که بتوانید سریع به این درخواست پاسخ دهید.

به این ترتیب شما اعلام می کنید که در زمینه کار مورد نظر تخصص ندارید و برای انجام این درخواست به کمی زمان برای بررسی راه و روش انجام آن نیاز دارید.

می توانید چنین جوابی هم بدهید: “ممنون از فرصتی که در اختیارم گذاشتید. اگر می خواهید من این کار را انجام دهم. اشکالی ندارد اما اول باید این کار را یاد بگیرم”.

۳. راه را برای دیگری هموار کنید

برای هموار کردن راه دیگری می توانید برای مثال بگویید: “من می توانم برای همکاری در این موضوع این کار را انجام دهم” یا بپرسید، “می خواهید کمک کنم کس دیگری را پیدا کنید؟”

اگر درخواست فوری نباشد می توانید بگویید: “من دو هفته دیگر می توانم به شما کمک کنم”. اگر می بینید هیچ راهی وجود ندارد بتوانید کاری را که می خواهند انجام دهید می توانید بگویید: “من نمی توانم این کار را انجام دهم اما اگر بخواهید به این صورت می توانم به شما کمک کنم”.

این هم راه دیگری است که حرفه ای بودن و علاقه خود به کمک کردن را نشان دهید.

۴. پیگیر باشید

سراغ آن آدم را بگیرید و بپرسید کار چطور پیش می رود؟ آیا مشکل رفع شد؟ آیا آدم مناسب پیدا کردید؟ “یادتان نرود اگر به ا، ب، ج احتیاج داشتید من در این زمینه ها مهارت دارم”.

دلیل پیگیری ماجرا این است که ارتباط خوبی ایجاد شود و اعتماد تقویت شود حتی وقتی پاسخ منفی می دهید.

منبع :
همشهری آنلاین

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید