چرا نرخ طلا مطابق پیش‌بینی‌ها صعود نکرد؟

0
41
بازار-طلا-فروشی-یزد.jpg

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی گفت: پیش‌بینی نیازمند ابزاری است که اگر داده‌ها و اطلاعات جمع‌آوری شده درست نباشد طبیعتا گمانه‌زنی درستی به دست نمی‌آید.

شهرام مرصعی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص روند کاهشی طلا و سکه در روزهای اخیر اظهار کرد: در صادرات، تولید تامین مواد اولیه و واردات کالا مسائلی وجود دارد و حتی اگر ماده خامی هم مانند مواد معدنی در کشور وجود دارد استحصال آن‌ها با مسئله مواجه است بنابراین میزان تقاضا برای ارز به صورت مصنوعی به حداقل رسیده است.

وی ادامه داد: در نظام بانکی هم اصلاحاتی صورت گرفته و بر معاملات و تعاملات کنترل بیشتری وجود دارد، آن را هم در حداقل ممکن و نرخ ارز را نیز به صورت کنترل شده در یک حد پایینی نگاه داشته‌اند، شاید در چند ماه آینده هم شاهد این باشیم، احتمال خیلی زیاد منتظر هستند تا ببینند نتیجه انتخابات در کشور آمریکا چه خواهد شد و سپس سیاست‌های جدیدی را اتخاذ کنند.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی در خصوص پایداری روند کنونی نرخ ارز بیان کرد: وقتی در رابطه با پایداری صحبت می‌کنیم باید چند سال متداول شاهد یک اتفاق مشابه باشیم، مثلا اگر در مورد توسعه صحبت می‌کنیم نمی‌توان راجع به یک ماه خاص یا حتی سال خاص صحبت کنیم به دلیل اینکه شاخص‌ها بنا بر دلایل خاصی تغییر کنند و در یک سال مثبت و در سال دیگر منفی باشند.

مرصعی افزود: زمانی که تداوم این روند مثبت را حداقل برای پنج سال می‌بینیم می‌توان نتیجه گرفت که این سیاست‌گذاری‌ها درست بوده اما تمام سیاست‌گذاری‌های ما مقطعی و کوتاه مدت است و اگر این حالت کنونی ارز و سکه برای یک سال آینده هم تداوم داشته باشد که ممکن است این‌طور باشد صرفا به این خاطر است که تمام نیازها و فعالیت‌هایی را که باعث بالارفتن نرخ ارز می‌شود فریز و متوقف کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: اگر پیش فرض ما این باشد که در زمان شروع تحریم‌های شدید حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشتیم می‌توان این مبلغ را به واحد ۲۵، ۳۰ میلیاردی تقسیم کرد و در طی یکی، دو سال کشور را به هر نحو ممکن نگه داشت اما این دردی را درمان نمی‌کند یعنی ما به دنبال راه حل نبودیم و فقط به دنبال دفاع بودیم و جلوگیری از بدترشدن شرایط بودیم.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی ادامه داد: این حالت تدافعی و فریزکردن نمی‌تواند زیاد ادامه پیدا کند. ما اکنون فقط شرایط را فریز کرده‌ایم تا ببینیم چه چیزی پیش می‌آید و برای بعد از شکسته شدن این محاصره اقتصادی برنامه خاصی نداریم.

مرصعی در خصوص پیش‌بینی‌هایی که پیش از این در خصوص روند صعودی نرخ طلا و سکه انجام شده بود، گفت: پیش‌بینی نیازمند ابزاری است که اگر داده‌ها و اطلاعات جمع‌آوری شده درست نباشد طبیعتا گمانه‌زنی درستی به دست نمی‌آید.

وی اضافه کرد: ما دو نوع پیش‌بینی داریم، یک نوع پیش‌بینی است که در نتیجه تاثیر ندارد مانند پیش بینی آب و هوا، ولی نوع دیگر یعنی پیش‌بینی در مسائل اجتماعی و اقتصادی به این صورت نیست.

رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی افزود: وقتی پیش‌بینی‌های بلومبرگ را می‌خوانیم می‌بینیم که به عنوان مثال ۷۰ درصد غلط از آب در می‌آید این بدان معنی نیست که بلومبرگ ۷۰ درصد غلط پیش‌بینی می‌کند. دلیل این امر آن است که در حوزه‌ای پیش‌بینی می‌کند که کنشگران این عرصه بر پیش‌بینی انجام شده توسط آن تاثیر می‌گذارند.

مرصعی ادامه داد: به عنوان مثال زمانی که بلومبرگ بیان می‌کند که در طلا مقداری رشد می‌بینم باعث می‌شود که مخاطبان آن که زیاد هم هستند به سمت خرید طلا گرایش پیدا کنند و این مساله بر پیش‌بینی انجام شده تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: نرخ طلا متاثر از فعالیت کنش‌گرانی است که براساس پیش بینی عمل می‌کنند بنابراین پیش‌بینی‌هایی که در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی انجام می‌شود در زمان انجام پیش‌بینی ممکن است درست باشد اما به دلیل فعالیت کنشگران نتیجه چیز دیگری از آب در می‌آید.

انتهای پیام

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید