پیشرفت تعامل نور و ماده با ترکیب مواد ۲بعدی و فیبرهای نوری

0
22

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :

پیشرفت تعامل نور و ماده با ترکیب مواد ۲بعدی و فیبرهای نوری

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران در بررسی جدید خود توانستند با ترکیب مواد دوبعدی و فیبرهای نوری، به پیشرفت‌هایی در زمینه تعامل نور و ماده برسند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ادونسد ساینس نیوز، تعامل میان نور و ماده، به پیشرفت‌های علمی غیرمنتظره‌ای در چند سال گذشته منجر شده و در زمینه ارتباطات به خصوص افزایش سرعت اینترنت و انتقال داده‌ها، توسعه حسگرهای پیشرفته و ابزار طیف‌بینی تاثیر داشته است. بسیاری از پژوهشگران سعی دارند راهبردهایی را ارائه کنند که تعامل میان نور و ماده را افزایش می‌دهند.

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران در بررسی جدیدی، نحوه ترکیب فیبرهای نوری را با مواد دوبعدی ارزیابی کرده‌اند و دریافته‌اند که این کار می‌تواند تعامل ماده و نور را افزایش دهد.

مواد دوبعدی که ضخامت آنها به اندازه یک اتم یا مولکول است، به موضوع مهمی در پژوهش‌های علمی تبدیل شده‌اند. دلیل پیشرفت مواد دوبعدی این است که ویژگی‌های بهتری در مقایسه با مواد حجیم‌تر دارند.

پژوهشگران در پروژه‌ اخیر خود، مواد دوبعدی را که تعاملی قوی با نور دارند، با فیبرهای شیشه‌ای ترکیب کردند تا قابلیت‌های آنها را افزایش دهند. ترکیب این دو مولفه در گذشته به سختی انجام می‌گرفت و برای تولید در مقیاس بزرگ مناسب نبود.

پژوهشگران برای غلبه بر این مشکل، مواد دوبعدی چند لایه را با فیبرهای نوری از جنس سیلیکا ترکیب کردند. “فالک الینبرگر”(Falk Eilenberger)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما برخلاف گذشته، از ورقه‌های با ضخامت ۰/۵ نانومتر استفاده نکردیم، بلکه آنها را مستقیما روی فیبر قرار دادیم. این روش کمک می‌کند که بتوانیم مواد دوبعدی را به سادگی و در مقیاس بزرگ با فیبر ترکیب کنیم.

پژوهشگران با تحلیل و کنترل پارامترهای رشد توانستند شرایط مناسب را برای تولید این فیبرهای نوری هیبریدی تشخیص دهند. این روش معمولا برای تولید لایه‌های باریک و باکیفیت نیمه‌رسانا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکتر “آنتونی جرج”(Antony George)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این فیبرهای شیشه‌ای هیبریدی، بهترین نمونه از نوع خود در جهان هستند و تعامل میان نور و ماده را به صورت قابل توجهی به نمایش می‌گذارند.

این پژوهش، در مجله “Advanced Materials” به چاپ رسید.

انتهای پیاممنبع خبر : ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید