پیری پوست، پیامد آلودگی هوا

0
20


پیری پوست، پیامد آلودگی هوا

نتایج آزمایش‌ها و دستاوردهای دانشمندان حاکی از آن است که اصلی‌ترین و مهم‌ترین تاثیر مواجهه پوست با ذرات معلق ناشی از ترافیک و آلودگی هوا، پیری زودرسی، خشکی پوست و ایجاد لک‌های پوستی است.

تحریریه زندگی آنلاین : نتایج آزمایش‌ها و دستاوردهای دانشمندان حاکی از آن است که اصلی‌ترین و مهم‌ترین تاثیر مواجهه پوست با ذرات معلق ناشی از ترافیک و آلودگی هوا، پیری زودرسی، خشکی پوست و ایجاد لک‌های پوستی است. پدیده پیری پوست به دنبال مجموعه‌ای از فاکتورهای داخلی و خارجی اتفاق می‌افتد و ازآنجایی‌که فاکتورهای خارجی قابل تغییر هستند، قابلیت پیشگیری یا تعدیل این فاکتورها وجود دارد. تا مدت‌ها تغییرات پیری پوست ناشی از فاکتورهای خارجی را به‌طور عمده مربوط به مواجه با اشعه خورشید می‌دانستند، ولی اخیراً شواهدی مبنی بر نقش سایر فاکتورهای محیطی به‌ویژه مواجه پوست با دود سیگار به‌عنوان یک فاکتور مستقل در پیری پوست مطرح است.

 بیشتربخوانید:

۵طرز تهیه ماسک باسیب‌زمینی برای زیبایی صورت

 

 

 

مراقبت از پوست و مو در هوای آلوده

آلودگی هوا به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و معضلات این روزهای کلان‌شهرها تبدیل شده که می‌تواند تاثیرات مخرب بسیار خطرناکی بر قسمت‌های مختلف بدن داشته باشد. تأثیر آلودگی هوا روی پوست و مو و راه‌های جلوگیری و یا از بین بردن تاثیر به وجود آمده آن اشاره می‌کنیم.آلودگی هوا که دیگر جزئی از زندگی ما ایرانی‌ها شده، حاصل ماشینی شدن دنیای امروزه است و آثار زیان‌بار آن نه‌تنها قلب و ریه‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد، بلکه بر دیگر اعضای بدن به‌ویژه پوست که بزرگ‌ترین ارگان بدن و مهم‌ترین سد دفاعی در مقابل عوامل بیماری‌زای محیطی است نیز اثر سوء دارد.

 

 

ارتباط آلودگی هوا با بیماری‌های پوستی

علاوه بر اثرات سوء آلودگی هوا بر سلامت کلی و پیری زودرس پوست، ارتباط آن با برخی از بیماری‌های پوستی از جمله کهیر و اگزمای آتوپیک نیز گزارش شده است. در مطالعه‌ای که در رابطه با تأثیر آلاینده‌های هوا از جمله ازن، دی‌اکسید نیتروژن و ذرات ریز معلق در هوا بر کهیرهای پوستی انجام شد، ارتباط مستقیم قابل توجهی بین کیفیت هوا و پیدایش کهیرهای پوستی نشان داد. از آنجا که شواهدی مبنی بر افزایش اثرات سوء آلاینده‌های هوا به دنبال مواجهه با اشعه ماورای بنفش موجود است، روش‌های محافظتی در برابر نور خورشید هم از جمله راهکارهای کاهش آسیب پوستی ناشی از آلودگی هوا نیز محسوب می‌شود.

 بیشتربخوانید:

چطور بدون آرایش جذاب باشیم؟

 

 

 

راهکارهای مراقبتی برای پوست

بهتر است ساکنین شهرها به‌ویژه شهرهای دارای آلودگی هوا، استفاده از شوینده‌ها از جمله شامپو و ژل‌های شستشو و اسکراب‌ها جهت پاک‌سازی پوست از آلاینده‌ها را در نظر بگیرند، پوست خود را با استفاده از کرم‌های محافظتی یا کرم پودرهای درمانی مثل سی سی کرم‌ها یا دی دی کرم‌ها محافظت کنند. استفاده مداوم از مرطوب کننده‌های مناسب نوع پوست جهت حفظ و بازسازی عملکرد سد پوستی نیز بسیار مورد تاکید است.

 

اثرات مخرب آلودگی هوا بر موها

اما تأثیر ذرات معلق در هوا روی موها می‌تواند باعث آسیب‌های گوناگونی از قبیل آلوده شدن سریع مو، تیره رنگ و بدشکل شدن ساقه، خشکی و شکنندگی مو و یا حتی تسریع در ریزش مو شود.وجود سرب، آرسنیک و مونوکسید کربن در هوا به هنگام آلودگی و تماس با اعضای خارجی بدن مانند مو شروع به برقراری رابطه شیمیایی می‌کند. این ذرات تأثیر خود را بر موی سر با مسدود کردن منافذ سر و نفوذ به لایه‌های زیرین پوست گذاشته و باعث لطمه به ریشه موی سر می‌شوند.

 بیشتربخوانید:

ماسک های زمستانی برای مراقبت از پوست های چرب و خشک

فواید ماسک انار برای تمیزی پوست‌های چرب و خشک

 

 

راهکارهای مراقبتی برای موها

استفاده از ژل‌ها، تافت‌ها و موارد مشابهی که باعث چسبندگی بیشتر موها می‌شود در زمان آلودگی هوا تأثیر مخرب‌تری دارد و باعث چسبندگی و جذب آلاینده‌ها به موها و ریشه مو می‌شوند؛ بنابراین در زمان آلودگی هوا در استفاده از این قبیل مکمل‌های مو اجتناب کنید.در روزهای آلوده استفاده مرتب از مرطوب کننده‌ها، شست‌وشوی مرتب سر و صورت با فرآورده‌های صابونی یا شامپوهای غیر معطر، استفاده نکردن از عطر و ادکلن بخصوص در کسانی که زمینه اگزمای پوستی دارند، می‌تواند اثرات مضر آلودگی هوا بخصوص سرب معلق در هوا را کاهش دهد.در روزهای آلوده شستشوی روزانه موها و یا استفاده از شامپوهای سم‌زدا یا محصولات تخصصی پوست سر و همچنین استفاده از مرطوب کننده‌های مناسب ساقه موها امری بسیار ضروری است تا سلامت و زیبایی پوست سر و تار مو حفظ شود.

 

منبع : زندگی آنلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید