هنوز سلامت و امنیت انتخابات الکترونیکی تضمین نشده است

0
29
انتخابات مجلس

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در استان همدان از نبود تضمین سلامت و امنیت انتخابات الکترونیکی تاکنون خبر داد و گفت: چنانچه این اطمینان حاصل شود شورای نگهبان استفاده از انتخابات الکترونیک را بررسی و تایید خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، جلال مرادی چهارشنبه ۸ آبان در جمع خبرنگاران به منظور معرفی هیئت نظارت یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: اهمیت مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی مشخص شده و اهمیت نظارت بر انتخاب و تائید صلاحیت نامزدها که وظیفه شورای نگهبان است، از دیگر نشانه‌های اهمیت این شورا است.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به صورت مستقیم و غیرمستقیم توسط آراء مردم انتخاب می‌شوند، افزود: از هفت حوزه انتخاباتی استان ۹ نماینده انتخاب می شوند و وظیفه نظارت بر عملکرد مجلس و ریاست جمهوری بر عهده شورای نگهبان است.

مرادی به تفسیر قانون اساسی در سال ۱۳۷۰ اشاره و اظهار کرد: طبق قانون اساس نظارت «نظارت استصوابی»(نظارت درون گرا) اعلام شده و تمام مراحل نظارت بر اجرای انتخابات و تائید صلاحیت کاندیداها بر عهده شواری نگهبان است.

وی در ادامه هیئت پنج نفره نظارت بر انتخابات استان را معرفی کرد و گفت: سعید گلستانی -معاون سابق پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان-، محمد نباتی -فرهنگی بازنشسته و جانباز ۵۰ درصد- که سابقه ۲۰ ساله در نظارت بر انتخابات دارد، محمود مسگریان -مدیر آژانس مسافرتی- و هادی ثابتی در نظارت بر اجرای سالم انتخابات استان مشارکت دارند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در استان همدان بیان کرد: اخلاق اسلامی، تقوای سیاسی و نظارت قانونی و شرعی، اصل و مبنای برگزاری انتخابات است و امیدواریم اصل بی‌طرفی توسط مجریان و ستادهای اجرایی انتخابات رعایت شود.

وی در ادامه به ماده ۶۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره و تصریح کرد: در سوم مهرماه ۱۳۹۵ اصلاحی در این ماده انجام شد و بر اساس آن رئیس و ستاد انتخابات استان‌ها، فرمانداران، استانداران، مشاوران و اعضاء هیئت‌های اجرایی نمی‌توانند به نفع یا ضرر نامزدها و جریانات سیاسی اعلام نظر کنند چرا که تخلف قانونی است و متخلفان محکوم می‌شوند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در استان همدان خاطرنشان کرد: در نخستین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز انجمن نظارت بر انتخابات وجود داشت و شرایط نامزدها و مجریان در ۶۱ ماده و ۱۵ تبصره اعلام شده است.

وی با تأکید بر اینکه فعالیت و تبلیغات زودهنگام نامزدها رصد خواهد شد، افزود: طبق ماده ۸ قانون نظارت بر انتخابات شورای نگهبان این وظیفه و اختیارات بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده تا بر ورود پول های کثیف به انتخابات نظارت داشته باشیم.

مرادی هر گونه کمک های نقدی، غیرنقدی به اشخاص و اماکن عمومی از جمله مساجد با هدف تتمیع و جلب حمایت انتخاباتی را جرم دانست و اعلام کرد: براساس قانون ۶۵ نیز هر گونه هتک حرمت و توهین به کاندیداها در شبکه های اجتماعی جرم شناخته شده و مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد. قانون فعلی قانون کامل و جامعی نیست و این موضوع به مجلس برمی گردد.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست های قانونگذاری توسط مقام معظم رهبری به مجلس گفت: تعیین حدود و نوع هزینه ها و منابع مالی کاندیداها، ممنوعیت هر گونه تخریب، تتمیع و وعده های خارج از اختیارات قانونی، لزوم کارآمدی جسمی و مالی و التزام بر ولایت فقیه و داشتن طهارت اقتصادی از جمله شروط مشروعیت مسئولان حکومت اسلامی است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در استان همدان از بروز تخلفات زیاد در انتخابات دوره قبل سخن به میان آورد و اظهار کرد: در دوره گذشته افزایش نظارت بر انتخابات و ناآگاهی مجریان انتخاباتی موجب شد پرونده های تخلف زیادی در استان تشکیل شود.

وی ادامه داد : آموزش همگانی به انتخاب شوندگان و مجریان و جوان‌سازی شبکه انتخابات که در سال جاری انجام شده، می‌تواند در کاهش میزان تخلفات انتخاباتی موثر باشد.

وی تقویم انتخابات را دوم اسفند سال جاری اعلام و خاطرنشان کرد: طبق دستور ابلاغ شده، از ۱۰ تا ۱۶ آذر فرصت ثبت‌نام نامزدهاست و ۲۲ بهمن تائید قطعی نامزدها اعلام می‌شود، نامزدهای تائید صلاحیت‌شده از ۲۴ تا پایان بهمن ماه فرصت تبلیغات دارند.

انتهای پیام

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید