هشدار جدی پلیس فتا در خصوص جمعه سیاه سال ۹۹

0
35


هشدار جدی پلیس فتا در خصوص جمعه سیاه سال ۹۹

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره هشدار جدی پلیس فتا در خصوص جمعه سیاه سال ۹۹ خواهیم داشت! با ما همراه باشید. سرهنگ علی‌ محمد رجبی ، رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: ” برخی فروشگاه‌ هایی که در حراج جمعه سیاه شرکت و در کانال ‌ها و گروه‌ های شبکه ‌های اجتماعی تبلیغات فراوانی می ‌کنند، اصلا وجود خارجی ندارند و فروشگاه‌ هایی هستند که از سوی مجرمان سایبری برای این روز خاص طراحی شده‌ اند! “

سرهنگ علی‌ محمد رجبی با بیان اینکه امسال نیز به تقلید از فروشگاه‌ های غربی شاهد بلک فرایدی (Black Friday)، حراج جمعه سیاه در آخرین جمعه ماه نوامبر برابر با ۷ آذر ماه هستیم، اظهار داشت:

” در ظاهر فروشگاه‌ های آنلاین شرکت کننده در این حراج بزرگ و استثنایی روی کالاهای‌ شان تخفیفی سنگین ارائه می ‌دهند تا توجه مشتریان را جلب ‌کنند، اما پشت تمام این تبلیغات گسترده تخفیف ‌های ویژه و استثنایی آنها تنها ترفندی نهفته است. از این ‌رو هر ساله بعد از بلک فرایدی شاهد شکایت قابل توجهی از مردم به خاطر کلاهبرداری ‌های صورت گرفته در خریدهای آنلاین این حراج های بی سابقه هستیم.

یکی از روش ‌های کلاهبرداری در حراج جمعه سیاه به این صورت است که کالای تبلیغ‌ شده با کالای تحویل ‌شده به خریدار از نظر کیفیت و مشخصات و همچنین از نظر اصالت و جنس کالا متفاوت است. بسیاری از کالاهایی که در این حراج از سوی فروشگاه‌های آنلاین با تخفیفات ویژه تبلیغ می‌شود کالای تقلبی یا بنجل است و با استفاده از شیوه حراج بلک فرایدی برخی از فروشنده‌ها می‌توانند کالاهای قدیمی خود را به راحتی بفروشند. “

او با تاکید بر این مطلب که کار پی‌جویی و پیگیری قضائی و حقوقی خریدهای اینترنتی فرآیند بسیار سختی دارد از شهروندان درخواست کرد که در حراج جمعه سیاه از شبکه‌ های اجتماعی به صورت مستقیم خرید نکنند، چراکه تضمینی برای ارائه کالا با همان اصالت و کیفیت معرفی شده وجود ندارد.

وی با اشاره به تخفیفات دورغین در این ایام عنوان کرد:

” قیمت برخی کالاهای حراج شده از قیمت واقعی آن در بازار بالاتر است به عنوان مثال در حراج آنلاین جمعه سیاه کالا تخفیف ۵۰ درصدی خورده اما شاید ۱۰ درصد گران ‌تر از قیمت بازار باشد. “

سرهنگ علی‌ محمد رجبی ، رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا به ارسال نشدن کالای خریداری شده در حراج از سوی فروشگاه‌های تقلبی اشاره کرد و گفت: برخی فروشگاه‌هایی که در این حراج شرکت و در کانال ‌ها و گروه های شبکه ‌های اجتماعی تبلیغات فراوانی می‌کنند اصلا وجود خارجی ندارند و فروشگاه‌هایی هستند که از سوی مجرمان سایبری برای این روز خاص طراحی شده ‌اند. ثبت نام شهروندان برای حضور در حراج جمعه سیاه از سوی برخی فروشگاه‌های آنلاین با ادعای محدودیت کالاهای تخفیف خورده با درصد بالا برای سرقت اطلاعات هویتی شهروندان است که در آینده از این اطلاعات سوءاستفاده می‌کنند.

رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا همچنین به هدایت خریداران حراج بلک فرایدی به درگاه‌های بانکی فیشینگ اشاره کرد و گفت:

” در پی این امر شاهد سرقت اطلاعات بانکی شهروندان و خالی شدن حساب بانکی آنها هستیم. “

او به علاقمندان خرید در حراج جمعه سیاه توصیه کرد که حتما از فروشگاه‌ های آنلاین دارای ای نماد، قدمت‌ دار و خوشنام خرید کنند و در هنگام واریز وجه خرید دقت کنند درگاه اصلی خرید آنها فیشینگ نباشد، درگاه‌ های اصلی بانک حتما باید shaparak.ir داشته باشد.

سرهنگ علی‌ محمد رجبی ، رئیس مرکز تشخیص‌ و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا به خانواده‌ها هشدار داد: حتما نوجوانان را در خرید از حراج جمعه سیاه همراهی کنند تا نه تنها خریدهای غیرضروری انجام ندهند بلکه در دام مجرمان سایبری هم گرفتار نشوند.

وی از شهروندان درخواست کرد: توصیه‌‌های پلیس فتا را جدی گرفته تا در معرض این‌گونه کلاهبرداری قرار نگیرید و در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری با ما درمیان بگذارند.

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها

جمعه سیاه

منبع : جدولیاب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید