هر فرد و گروهی که مانع برداشتن تحریم شود، خیانت می‌کند

0
36


هر فرد و گروهی که مانع برداشتن تحریم شود، خیانت می‌کند

فرارو- رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تاخیر در برداشتن تحریم خیانت است عنوان کرد: امروز اگر هر جناح فرد و گروهی حتی اگر یک ساعت به هر دلیلی که امروز فقط دلیل آن انتخابات ۱۴۰۰ است در برداشته شدن تحریم‌ها سنگ اندازی کند این کار یک خیانت بزرگ به تاریخ و ملت ایران است.

حسن روحانی صبح امروز در پایان آخرین جلسه هیات دولت در سال ۱۳۹۹ در جمع خبرنگاران و اعضای کابینه اظهار کرد: امروز شرایط برای شکسته شدن تحریم از هر زمان دیگری آماده‌تر است. آمریکایی‌ها به صراحت بار‌ها اعلام کردند که مسیر دولت قبل غلط بوده و فشار حداکثری شکست خورده است و بیان کردند که می‌خواهیم به مسیر تعهد و برجام برگردیم؛ البته گفتن تنها برای ما کافی نیست و ما منتظر عمل هستیم.

گزیده سخنان روحانی را بخوانید:

 • امروز تاخیر در برداشتن تحریم خیانت است. هر جناح فرد و گروهی حتی اگر یک ساعت به هر دلیلی که امروز فقط دلیل آن انتخابات ۱۴۰۰ است در برداشته شدن تحریم‌ها سنگ اندازی کند این کار یک خیانت بزرگ به تاریخ و ملت ایران است و این ننگ ابدی برای آن جناح و فرد باقی خواهد ماند.

 

 • مردم کاملا در جریان امور هستند و می‌دانند این حرف‌ها یعنی چه. تحریم یعنی تضییع حقوق مردم و امیدواریم کسانی که به دنبال سنگ اندازی در این راه هستند در این ایام مبارک ماه شعبان توبه کنند و از این کار خود دست بردارند. شب عید ۱۴۰۰ است و عیدی که به مردم می‌دهند این است که دست از تخریب بردارند و اگر بردارند دولت هم بلد است و هم قادر است و هم می‌تواند به خوبی این تحریم را پایان دهد و این نکته مهمی است که بر آن تاکید دارم.

 

 • سال آینده کار بسیار مهمی داریم. این کار مهم که همه باید برای آن دست به دست هم بدهیم انتخابات باشکوه در سال ۱۴۰۰ است و همه بدانیم که این انتخابات باشکوه تضمینی برای انقلاب ما، راه ما و کشور ما خواهد بود؛ و ان شاءالله سال آینده سال مبارکی برای همه کسانی که تلاش کرده اند از جمله خبرنگاران عزیز و صدا و سیما باشد.

 

 • ما در این سه سال جنگ اقتصادی از لحاظ سیاسی و سیاست خارجی موفقیت‌های بسیار بزرگی داشتیم. روز ۳۰ شهریور ۹۹ روز مهمی برای تاریخ ما و روز شکست آمریکا در سازمان ملل برای طرح معروف به اسنپ بک بود و یا روز ۲۷ مهر روز بسیار بزرگی برای ما یعنی پایان تحریم تسلیحاتی بود.

 

 • در بهمن امسال هم ما در دادگاه لاهه موفقیت بزرگی به دست آوردیم و دادگاه صلاحیت خود را برای رسیدگی به دعوای که ما علیه آمریکا مطرح کردیم تایید کرد. پیروزی که ما در لاهه در سال ۱۹۵۱ (۱۳۳۰) داشتیم دو بار در طول این چند سال تکرار کردیم و این‌ها نشان می‌دهد که در بخش سیاسی و حقوقی کار عظیمی به ثمر رساندیم و باید از همه عزیزانی که در این زمینه تلاش کردند تشکر کنیم.

 

 • سال ۹۹ در مجموع سال سختی بود. امیدواریم سال آینده شاهد پیروزی‌های بزرگتری باشیم. ما باید از همه عزیزانی که برای مبارزه با کرونا جان عزیز خود را از دست دادند سپاسگزار باشیم. از کادر درمان ۲۷۷ نفر از عزیزان در این راه جان سپردند و حدود ۶۱ هزار نفر از مردم عزیز ما جان خود را از دست دادند که باید به روان پاکشان درود بفرستیم و به خانواده عزیزشان تسلیت بگوییم.

 

 • امیدواریم سال آینده سال بهتری باشد. سال آینده سال آستانه قرن پانزدهم، سال آستانه مهار کرونا، سال آستانه پیروزی قاطع ملت ایران در برابر جنگ اقتصادی و ان شاءالله سال آستانه یک حرکت خوب اقتصادی و رونق و جهش تولید خواهد بود.

 

 • در موضوع کرونا ملت ما با فرهنگ بلند و اطاعت از دستورات دینی و علمی و پزشکی و هماهنگی و کمک‌های مومنانه با وجود این که در تحریم و فشار اقتصادی بودیم بحمدلله سال خوبی را پشت سر گذاشتند. شاید اگر کشورمان را با دیگر کشور‌ها در مبارزه با کرونا مقایسه کنیم نمره خوب و قابل قبولی داشته باشیم.

 

 • ما ۶۱ جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا و ۴۸۳ مصوبه داشتیم که همه مصوبات ما اجرا شده و آخرین مصوبات مربوط به ایام عید است که امیدواریم این یکی و دو مصوبه هم کامل اجرا شود. در این زمینه در استان‌های مختلف همه فعالیت کردند و قرارگاه‌هایی در این زمینه تشکیل شد که باید از همه آن‌ها و همه کسانی که به صحنه آمدند از جمله وزارت بهداشت و کادر درمانمان که در خط مقدم بودند تشکر کنیم. در این موضوع همه از بخش اقتصادی دولت گرفته تا نیرو‌های مسلح و همه مردم پشتیبانی و تلاش کردند.

 

 • در کرونا همه کشور‌ها دچار مشکل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شدند این پاندمی یک پاندمی نبود که تنها سلامت را مورد حمله قرار دهد شغل، کسب و کار، اقتصاد، زندگی، رفت وآمد خانوادگی مردم و مدارس و دانشگاه‌ها همه از طریق این ویروس مورد تهدید و حمله قرار گرفتند و البته برای هر یک از این‌ها برنامه ریزی‌های خوبی انجام گرفت.

 

 • ما می‌دانستیم که در برابر این کووید ۱۹ کسی ما را یاری نخواهد کرد و اگر بخواهیم برویم از کشوری ماسک بخریم ماسک و ونتیلاتور و تجهیزات پزشکی به ما نخواهند داد و حتی در واکسن می‌دانستیم که مشکلات فراوانی در نقل و انتقالات پول وجود دارد. اما همه این کار‌ها انجام گرفت. ما نسبت به مردم عزیزمان که در فشار بودند هم وام یک میلیون تومانی دادیم و هم بدهی‌های مردم در آب، برق و مسائل بانکی را امهال کردیم.

 

 • ما برای کسب و کار‌هایی که دچار مشکل بودند وام در نظر گرفتیم و به مستاجرینی که در ودیعه مشکل داشتند کمک کردیم. همچنین به اقشاری که تحت فشار اقتصادی بودند در ماه‌های اولیه در سه ماه کمک معیشتی فوق العاده و بعد در ۴ ماه پایانی کمک معیشتی پرداخت کردیم و برای حدود ۶۰ میلیون نفر در ۴ ماه آخر هر کدام ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کردیم. در این مدت بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به صورت بلاعوض و وام در اختیار مردم قرار دادیم و یک میلیارد یورو هم به وزارت بهداشت برای تجهیزات پزشکی، نیازمندی‌ها و عقب افتادگی‌های کادر درمان پرداخت کردیم و در مجموع کار خوبی از نظر مالی تجهیزات و فداکاری انجام شد.

 

 • در بخش واکسن هم برای خرید و هم برای ساخت اقدامات خوبی انجام شد. امیدواریم سال آینده واکسن داخلی پاستور، برکت، رازی و فخرا هم در اختیار مردم قرار بگیرد. ما حتما سال آینده سال بهتری در کنترل و مهار بیماری خواهیم داشت. البته اگر همه دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها را رعایت کنیم. در اینجا باید تشکر ویژه‌ای از کادر درمان و شخص وزیر بهداشت بکنم که بار بسیار سنگینی بر دوش داشتند و کار بسیار سختی بود و در میدان جنگ مستقیم در برابر خشم ویروس خطرناکی که جان عزیزان بسیاری را گرفت حضور داشتند.

 

 • از سال ۹۷ بحث ما دیگر تحریم نبود بلکه ما وارد یک جنگ اقتصادی شدیم که دشمنان برنامه ریزی کرده بودند و در این جنگ اقتصادی مثل جنگ هشت ساله تنها بودیم، اما ملت ایران در این سه سال هم مانند آن ۸ سال با همه توان ایستادگی کرد.

 

 • الان در همه کشور‌ها به استثنای چند کشور شاهد رشد منفی اقتصادی هستیم. متوسط رشد اقتصادی در جهان منفی ۳.۴ است و حتی در بعضی کشور‌ها از منفی ۵ تا منفی ۱۰ هم رسیده است. رشد ما هم در سه ماه اول امسال منفی بود، اما تلاش بسیار خوبی در سه ماه دوم و سوم انجام شد و نتیجه نه ماه رشد ما مثبت شد و الان مثبت ۲.۲ است که این رشد قابل قبولی در شرایط تحریم و کرونا است و از افتخارات ملت و تولیدگران و تیم اقتصادی دولت به حساب می‌آید.

 

 • حقوق‌ها سرجمع بالای ۴۰ درصد افزایش داشته ضمن این که در همسان سازی حقوق بازنشستگان و حقوق بگیران کار بزرگی انجام شده است. امسال در اشتغال روستایی کار‌های خوبی صورت گرفت و همچنین روستاییان در پوشش تامین اجتماعی و تمام مردم در پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند و حتی اگر در بیمه خود کوتاهی کرده باشند در بیمارستان در همان لحظه تحت پوشش فوری قرار می‌گیرند و برای کرونا حداکثر پول دریافتی شهری ۱۰ درصد و روستایی ۵ درصد است.

 

 • متاسفانه یک عده شرایط جنگ اقتصادی را در نظر نمی‌گیرند و اگر هزار کار مثبت انجام شده باشد و یک جا نقطه ضعفی باشد همان را بزرگ می‌کنند. سیاه نمایی از گناهان بد و زشت در شرایط جنگ در برابر دشمن است. ما باید در این مواقع بایستیم نه این که مشکلات را ترویج کنیم.

منبع : فرارو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید