مهم‌ترین علائم هشداردهنده دیابت را بشناسید

0
16

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :

مهم‌ترین علائم هشداردهنده دیابت را بشناسید

دیابت یکی از اختلال‌های ناشی از سبک زندگی است که می‌تواند سلامت تمامی اندام‌های بدن را به خطر اندازد. دو نوع دیابت موسوم به دیابت نوع یک و دو شناخته شده است. نوع یک در اصل ماهیتی ژنتیکی دارد

تحریریه زندگی آنلاین : دیابت یکی از اختلال‌های ناشی از سبک زندگی است که می‌تواند سلامت تمامی اندام‌های بدن را به خطر اندازد. دو نوع دیابت موسوم به دیابت نوع یک و دو شناخته شده است. نوع یک در اصل ماهیتی ژنتیکی دارد، اما دیابت نوع دو، دیابتی است که ناشی از سبک زندگی اشتباه است. نشریه آنلاین «هندوستان تایمز» در ادامه به برخی از فاکتورهای مرتبط با سبک زندگی که خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهند، اشاره کرده است:

 

مصرف خوراکی‌های ناسالم

عدم تحرک

عدم مراجعه به پزشک برای چکاپ

عدم کنترل وزن

 بیشتربخوانید:

 

 

همچنین نشانه‌های هشداردهنده‌ای وجود دارند که حاکی از لزوم کنترل قندخون پیش از افزایش بیمارگونه آن است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  احساس تشنگی: اگر به‌رغم مصرف آب به‌طور مداوم احساس تشنگی می‌کنید، لازم است وضعیت قند خون خود را چک کنید. هنگامی‌که به دیابت مبتلا باشید، کلیه‌ها برای تنظیم گلوکز اضافی مجبور به فعالیت بیشتر می‌شوند. این گلوکز از طریق ادرار دفع می‌شود و همراه با آن، برخی از مواد معدنی بسیار ضروری نیز همراه با مایعاتِ بدن دفع می‌شوند که این فرآیند، کمبود آب بدن را به همراه دارد.

 تکرر ادرار: درواقع تکرر ادرار از دلایل کم شدن آب بدن است. همان‌طور که در بالا ذکر شد بدن نیاز دارد گلوکز مازاد را دفع کند و بنابراین افراد مبتلا به دیابت دچار تکرر ادرار می‌شوند و این وضعیت عامل از دست رفتن آب بدن است.

 احساس گرسنگی: بدن فرد مبتلا به دیابت قادر به هضم گلوکز موردنیاز به‌منظور آزادسازی انرژی نیست. زمانی که این گلوکز اضافی هضم نشود احساس می‌کنید از میزان انرژی کافی برخوردار نیستید و این امر ممکن است منجر به بروز احساس گرسنگی به‌دفعات در طول روز شود.

خشکی پوست: قند خون بالا باعث می‌شود بافت‌های پوست بیشتر در معرض خشکی قرار بگیرند. از این‌رو ممکن است دچار خارش شوید و در معرض عفونت‌های پوستی قرار بگیرید.

 احساس گزگز در اندام‌ها: بیماری دیابت به عصب‌هایی که از مغز به اندام‌ها سیگنال ارسال می‌کنند، آسیب می‌رساند و به همین دلیل فرد دیابتی احساس بی‌حسی و گز گز را در برخی از اندام‌ها تجربه می‌کنید.

تأخیر در بهبود زخم: دیابت روند بازسازی سلول را کند می‌سازد و ازاین‌رو روند بهبودی زخم و جراحت آهسته پیش می‌رود.

  بروز زخم‌های دیابتی: زخم‌های دیابتی براثر آسیب‌دیدگی عروق خونی ناشی از دیابت ایجاد می‌شوند.

 لاغر شدن: برخی از افراد مبتلا به دیابت کاهش وزن را تجربه می‌کنند زیرا انسولین ناکافی اجازه نمی‌دهد گلوکز انرژی موردنیاز بدن را آزاد کند. از این‌رو، بدن شروع به سوزاندن چربی موجود می‌کند تا انرژی موردنیاز خود را تأمین کند. این شرایط موجب کاهش وزن می‌شود.

 بیشتربخوانید:

روش های پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲

 

 

برخی از افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. از جمله فاکتورهای خطرزا در بروز این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افراد بالای ۴۵ سال که تحرک کافی ندارند

افرادی که اضافه وزن دارند

افرادی که اصلاً ورزش نمی‌کنند

افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت دارند

 افرادی که دچار مشکل فشارخون هستند

 افرادی که دچار مشکل کلسترول بالا هستند

 

 

منبع : زندگی آنلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید