معاونان فرهنگی با کمک فعالان دانشجویی مشکلات را شناسایی کنند

0
33

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :

معاونان فرهنگی با کمک فعالان دانشجویی مشکلات را شناسایی کنند

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد گفت: معاونان باید در ارتباط گیری با فعالان دانشجویی، خلاهای موجود را شناسایی و از پشت میزنشینی اجتناب کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر فرزاد جهان در نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای مراکز استان دانشگاه آزاد اسلامی که در تالار حافظ این دانشگاه برگزار شد، گفت: وظایف اصلی معاونت فرهنگی در سه محور سیاست گذاری، نظارت و ارزیابی و حمایت ترسیم شده است. کاری که اساتید، دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی می‌توانند انجام دهند، معاونان فرهنگی نباید انجام دهند و از نظر ما حرام قانونی است.

وی افزود: سند دانشگاه اسلامی منبع اصلی تغذیه مدیریت فرهنگی است اما نیاز به تخصیص دارد چرا که منابع ما محدود است؛ به جای این که منابع محدود را صرف اهداف کلی کنیم، باید صرف اولویت ها شود. مولفه های کلیدی و اقطاب اثرگذار در همین راستا مطرح شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل ها در راستای همین نقش سیاست گذاری و تسهیل و تقویت فعالیت هاست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد، وی با اشاره به بودجه ستادی بیان کرد: سهم بودجه ستاد از ۳۳ درصد به ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است تا واحدهای دانشگاهی بتوانند فعالیت‌های فرهنگی را با دستی باز انجام دهند و آن‌ها را پیگیری کنند.

جهان بین با اشاره به سفرهای استانی به واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: سفرهای استانی موجب همسوسازی اهداف و اراده‌ها می شود. معاونان فرهنگی نیز باید ارتباط خود را با اساتید و تشکل ها و کانونها و … تقویت کنند؛ در واقع معاونان باید در همین ارتباط گیری با فعالان دانشجویی، خلاهای موجود را شناسایی و از پشت میزنشینی اجتناب کنند.

وی با اشاره به کارهای پراثر و کم هزینه، معاونان را به شناسایی و انجام این فعالیت ها ارجاع داد. ضمن اینکه عزم و اراده موجود در معاونان فرهنگی نشان می دهد که به فضل الهی و به زودی، شاهد تحول فرهنگی خواهیم بود.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد شریفانی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد با تأکید بر اینکه حضرت محمد(ص) پیغمبر اسلام، موفق ترین شخصیت عالم بشریت است، گفت: یکی از سندهای اثبات این ادعا، کتاب «خورشید اسلام چگونه درخشید؟» نوشته مرحوم محمدباقر علم الهدی است، در این کتاب به شکل روشن و شفاف زندگی پیامبر (ص) به عنوان موفق ترین شخصیت عالم بشریت به تصویر کشیده شده است.

شریفانی با بیان اینکه پیغمبر (ص) در نبود امکانات و بدترین فرهنگ با دست خالی و هزار مانع موفق‌ترین بود، گفت: این در حالی است که ما امروز با داشتن ابزار و وسایل نمی توانیم به چنان موفقیتی برسیم و این امر بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه پیغمبر اسلام (ص) برای کارهای خود برنامه‌ریزی درست و صحیح داشت، اظهار کرد: هر کسی بتواند یک برنامه درست برای فعالیت‌های خود داشته باشد، نیمی از موفقیت را طی کرده است. معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه باید این مسائل را سرلوحه کار خود قرار داده تا به موفقیت برسند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در قرآن به چهار برنامه برای پیغمبر اشاره شده، گفت: برنامه اول حضرت محمد (ص)، تلاوت قرآن، برنامه دوم تفسیر و تفهیم قرآن برای مردم، برنامه سوم استفاده از آموزه های قرآن در زندگی مردم و محیط کار و برنامه چهارم نخبه پروری بود، در واقع پیغمبر یک مسیر اصلی را دنبال می‌کرد تا مردم پس از آشنایی با مفاهیم قرآن آموزه‌های قرآن را فهمیده و در زندگی خود پیاده کنند. این موضوع بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه نیمی از موفقیت در برنامه داشتن و نیمی دیگر به شخصیت افراد مربوط می‌شود، گفت: شخصیت پیامبر اسلام براساس آیه ۱۵۹ سوره آل عمران دارای ۱۰ ویژگی مهم بود که شامل «رحیم بودن»، «تکیه به خدا»، «شخصیت لین و لطیف»، «جاذبه و روابط عمومی بالا»، «گذشت»، «پالایش و تطهیر»، «مشورت»، «مرد عمل»، «توکل بر خدا» و «صداقت و درستی» است.

شریفانی خاطرنشان کرد: این ۱۰ ویژگی بسیار حائز اهمیت است و معاونان فرهنگی و دانشجویی باید تلاش کنند تا این ۱۰ ویژگی را در خود رشد دهند.

وی با بیان اینکه مشورت یکی از امور واجب برای کار فرهنگی در دانشگاه است، گفت: صداقت و درستی نیز به عنوان شرط اول موفقیت در کار فرهنگی حائز اهمیت است که باید به آن توجه شود. در این زمینه معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی باید مانند پیامبر اسلام(ص) که برنامه داشتند و روش‌مند عمل می‌کردند، در راستای تحقق اهداف فرهنگی دانشگاه با برنامه و روش‌مند فعالیت کنند.

وی خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: لازم است تا با تلاش و برنامه‌ریزی یک حرکت قرآنی گسترده عمیق در واحدهای دانشگاه آزاد شکل گیرد. این امر بسیار مهم است چرا که مباحث قرآنی هم وظیفه ماست و هم باعث برکت فعالیت‌ها خواهد شد. یکی از فعالیت های قرآنی می تواند مأنوس کردن اساتید دانشگاه با قرآن باشد که باید در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیاممنبع خبر : ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید