محاسبه سرعت نور با شکلات تخته‌ای!

0
52

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :

محاسبه سرعت نور با شکلات تخته‌ای!

یکی از دانشجویان مقطع دکترای اخترفیزیک در “موسسه فناوری ماساچوست”(MIT) با انجام یک آزمایش جالب در توییتر، سرعت نور را با استفاده از شکلات تخته‌ای اندازه گرفت.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، به نظر می‌رسد که محبوب‌ترین تنقلات جهان همچنین می‌تواند به عنوان بخشی از یک آزمایش علمی مورد استفاده قرار گیرد و به شما امکان دهد تا سرعت نور را اندازه بگیرید.

“دیوید براردو” دانشجوی دکترای اخترفیزیک در موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک آزمایش علمی جالب و محبوب را در توییتر دوباره احیا کرده است. تصور می‌شود که این ایده برای اولین بار از جلسه انجمن ملی آموزش علوم(NSTA) در آتلانتا در سال ۲۰۰۴ برآمده است.

“براردو” توضیح می‌دهد: شما می‌توانید سرعت نور را در خانه تنها با استفاده از مایکروویو و یک تخته شکلات اندازه‌گیری کنید.

آزمایش مورد نظر مبتنی بر این واقعیت است که سرعت نور برابر با طول موج(λ) ضرب در فرکانس(f) یک موج الکترومغناطیسی مانند مایکروویو یا نور مرئی است.

برای شروع، تنها کاری که باید انجام دهید این است که صفحه گردان درون مایکروویو را خارج کرده، یک تخته شکلات را در مایکروویو قرار دهید و سپس آن را حدود ۲۰ ثانیه گرم کنید. برداشتن صفحه گردان به این معنی است که موج ثابت مایکروویو، نقاط خاصی از شکلات را در نیمی از طول موج گرم و ذوب می‌کند.

هنگامی که شکلات را از مایکروویو خارج کردید(که باید شبیه تصویر بالا باشد)، فاصله بین نقاط گرم و ذوب شده را اندازه بگیرید. سپس فاصله ثبت شده را دو برابر کنید تا طول موج بدست آید. در آخر هم باید فرکانس مایکروویو را بررسی کنید و حالا همه چیز برای محاسبه آماده است!

“براردو” محاسبات خود و معادله مورد نیاز برای این آزمایش را در یک دفترچه یادداشت نوشته است که در زیر مشاهده می‌کنید.

وی در حساب کاربری توییتر خود ادعا کرد که این آزمایش به همگان اجازه می‌دهد تا سرعت نور را با دقت ۹۸ درصدی محاسبه کنند و البته شما می‌توانید شکلات را بعد از انجام محاسبات نوش جان کنید.

انتهای پیاممنبع خبر : ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید