علت اصلی انتقادات به طرح نوسازی اطراف احرام، عدم پیشرفت متوازن است

0
39

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :

علت اصلی انتقادات به طرح نوسازی اطراف احرام، عدم پیشرفت متوازن است

ایسنا/خراسان رضوی شهردار منطقه ثامن مشهد درخصوص طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم گفت:در این مدت انتقادهای زیادی به این طرح وارد شده که علت اصلی آن عدم پیشرفت متوازن طرح است.

مصطفی نعمتی امروز، ۲۷ شهریورماه در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه ره‌باغ حضرت زهرا (س)،  اظهار کرد: طرح اجرایی بافت پیرامون حرم از سال ۷۱ آغاز شده  و ۲۷ سال از اجرای آن می‌گذرد. متاسفانه منطقه ثامن به یک منطقه کارگاه ساختمانی بزرگ تبدیل شده که بار سنگینی بر دوش مردم گذاشته است.

وی افزود: در دوره جدید مدیریت شهری بنا بر آن شد که نسبت به زیرساخت‌های طرح اهتمام بیشتری شود و به مواردی همچون فضای سبز، ره باغ‌ها، خیابان‌های اصلی و… که در این مدت مردم از آن محروم بودند، بیشتر پرداخته شود. در این مدت انتقادهای زیادی به این طرح وارد شده که علت اصلی آن عدم پیشرفت متوازن طرح است.

شهردار منطقه ثامن مشهد بیان کرد: در بافت اطراف حرم مطهر، هشت ‌باغ پیش‌بینی شده که سبب می‌شود زائران و مجاوران از مسیر سبز پیاده به حرم مطهر مشرف شوند. در حدفاصل بازار رضا (ع) تا خیابان نواب صفوی دو ره‌باغ، از حدفاصل خیابان نواب صفوی تا خیابان طبرسی سه ره‌باغ و در حدفاصل خیابان طبرسی تا خیابان شیرازی سه ره‌باغ وجود دارد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر عملیات اجرایی ره باغ پردیس ۵۰ درصد، ره‌باغ سلام ۶۰ درصد و حدود ۸۰ درصد از ره باغ بهشت اجرا شده است. همچنین بخشی از ره‌باغ جنان نیز آماده است. در حال حاضر عملیات اجرایی پروژه ره‌باغ حضرت زهرا (س) با مساحت ۱۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع آغاز شده و تا ۶ ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین ۸۲ درصد تملک زیرساختی این طرح به انجام رسیده که با همت مجموعه شهرداری امیدواریم ۱۸ درصد باقی‌مانده نیز آزاد شود.

رفع اختلافات چندین ساله در طرح ثامن با همراهی مدیران استانی ممکن است

علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی در بخش دیگری از مراسم اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که از روز اول خدمت‌گذاری به مردم مشهد بر آن تاکید شد، رفع اختلافات چند ساله موجود در طرح ثامن است که با همراهی مدیران استانی ممکن می‌شود. در یک سال گذشته فراز و نشیب‌های بسیاری در مسیر این پروژه قرار داشت که مورد توجه همه مردم ایران و مقام معظم رهبری واقع شده است.

وی افزود: شورای عالی شهرسازی مدعی آن است که هر ١٠ سال باید طرح‌ها بازنگری شود، لذا جلسات مرتبط در این خصوص برگزار و در ستاد تدبیر استان نیز هماهنگی‌ها با دادگستری و دستگاه‌های مرتبط انجام شد. بنابر آخرین نشستی که با حضور مسئولان و نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی داشتیم، صورت جلسه‌ای امضا شد که براساس همان صورت جلسه، امروز شاهد برگزاری چنین مراسمی هستیم.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در طرح جدید نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، انسجام مدیریتی وجود دارد که می‌توان اختلاف در خصوص این طرح را رفع و با مدیریت دادگستری استان، طرح جدید را با مشورت همه نهایی کرد. در ستاد تدبیر استان نیز برای نهایی کردن طرح مدیریت به دادگستری واگذار شد تا مشکلات اصلی رفع و در چند ماه آینده این طرح در شورای عالی شهرسازی تصویب شود.

امید داریم فعالیت‌های عمرانی در مشهد افزایش چشمگیری داشته باشد

غلامعلی صادقی، رییس کل دادگستری خراسان رضوی در بخش دیگری از این مراسم اظهار کرد: امروز به لطف خدا توافق‌های خوبی بین بخش‌های مختلف جهت اجرای فعالیت عمرانی اطراف حرم صورت گرفته که جای تقدیر دارد. از اینکه همه برای سرعت گرفتن فعالیت‌های عمرانی نسبت به گذشته مصمم هستند، بسیار خرسند هستم. همچنین این همدلی باید در حرکات و فعالیت‌های عمرانی نیز وجود داشته باشد تا این مجموعه از رکود خارج شود. امیدواریم فعالیت‌های عمرانی ما در شهر مشهد نسبت به گذشته با افزایش چشمگیری همراه باشد.

ارتقای زیرساخت‌های نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر رضوی عزم مدیریت شهری است

در ادامه مراسم محمدرضا حیدری،رییس شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: از سال ۹۶ تاکنون، ۶۴ هزار متر مربع ره‌باغ و فضای سبز به مجموعه طرح نوسازی و بهسازی اطراف حرم افزوده شده است. همچنین ۶۷ هزار مترمربع پیاده‌روسازی و حدود ۷۱ هزار مترمربع شارع اصلی و ۴۶۰۰ متر مربع فضای مذهبی به این ره‌باغ اضافه شده که این امر نشان‌دهنده عزم جدی مدیریت شهری است.

وی افزود: در حال حاضر طرح نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر رضوی اجرا شده است و بخش‌هایی از آن باقی مانده که در تلاش برای اجرایی شدن آن هستیم. مهمترین موضوعی که هم اکنون با آن مواجه‌ایم، بحث زیرساخت‌ها است که باید در اطراف حرم نگاه منظری را برای سواره و پیاده لحاظ کنیم.

حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بافت پیرامون حرم پیش‌بینی شده است

در ادامه این مراسم جواد کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ایرادات موجود  در مسیر این پروژه باید مرتفع شود، ما در مجلس به نوبه خود پیگیر موضوعات استانی هستیم و تلاش خواهیم کرد تا پشتیبانی‌های بهتری را در لوایح بودجه و برنامه هفتم پیشرفت و توسعه کشور پیش‌بینی کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع ‌رسانی شهرداری  مشهد، وی افزود: همچنین پیگیر مسائل مربوط به طرح نوسازی و بهسازی پیرامون حرم مطهر رضوی هستیم. ملاک عمل ما پیش از آن که سلیقه شخصی باشد، قانون خواهد بود. حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان منبع اعتباری برای این بافت پیش‌بینی شده است که اگر موفق شویم، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مدنظر قرار خواهیم داد.

در پایان امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی افزود: با گذشت ۴۰ سال باید گفتمانی در کشور رخ دهد که در دراز مدت و با نگاه به آینده بتوانیم طراحی‌های خود را به سرانجام برسانیم. امیدواریم پروژه طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی، با رشد سالانه ۲.۵ درصد هر چه زودتر به اتمام برسد و شرایط مناسبی برای سکونت و اقامت زائران و مجاوران شود.

گفتنی است؛ امروز عملیات اجرایی پروژه ره‌باغ حضرت زهرا (س) به مساحت ۱۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع و اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال آغاز شده است. هدف از اجرای این پروژه ایجاد راه ارتباطی جدید و مسیر پیاده به سمت بارگاه منور رضوی، افزایش سرانه فضای سبز در منطقه ثامن، تسهیل تشرف زائران و مجاوران به بارگاه منور رضوی، بهره‌گیری از فضاهای عمومی است که به منظور برگزاری مراسمات آیینی و رویدادهای مذهبی و استفاده از عرصه ره باغ جهت تخلیه فضای زیارتی حرم مطهر رضوی در مواقع ضروری و بحران ایجاد شده است.

انتهای پیاممنبع خبر : ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید