شناسایی نوعی حشره جدید توسط دانشیار دانشگاه ایلام

0
51
دکتر مجید میراب بالو

دانشیار گروه گیاه پزشکی دانشگاه ایلام موفق به کشف و ثبت جهانی گونه‌ای حشره از خانواده ریشکداران (تریپس) شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه ایلام، دکتر «مجید میراب بالو» در خصوص این کشف جدید، اظهار کرد: این گونه جدید هنگام تحقیق و مطالعه در رابطه با شناسایی حشرات استان ایلام از زیر برگ‌های ریخته شده پای درختان بلوط کوه مانشت جمع آوری و شناسایی شد.

وی با بیان اینکه کشف و شناسایی نمونه های این حشره در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت، افزود: با مطالعه و بررسی این گونه جدید محرز شد که این حشره برای اولین بار شناسایی و کشف شده و سپس برای ثبت جهانی آن در سال ۲۰۱۹ اقدام های لازم انجام گرفت.

دانشیار گروه گیاه پزشکی دانشگاه ایلام تصریح کرد: اسم این گونه جدید را به عشق دخترم بهار به نام Liophloeothrips baharae Mirab-balou نامگذاری کردم و مقاله مربوط به آن در مجله علمی (Vestnik Zoologii Fauna and Systematics) کشور اوکراین به چاپ رسید.

وی اضافه کرد: گونه کشف شده جنس ماده این حشره به اندازه یک هزار و ۸۱۰ میکرون است و هنوز موفق به کشف و شناسایی جنس نر آن نشده‌ایم.

با ثبت جهانی این حشره، درواقع در سال ۲۰۱۹ این محقق دانشگاه ایلام دومین کشف خود را ثبت جهانی کرد.

میراب بالو بهار امسال نیز موفق به ثبت جهانی یک جفت حشره نر و ماده دیگر از خانواده تریپس ها با نام علمی Aeolothrips euphorbiae Mirab-balou شد که گونه ای شکارگر است که از حشرات آفت تغذیه می کند.

تریپس ها گروهی از حشرات متعلق به راسته بال ریشکداران (Thysanoptera) هستند که حشرات این راسته کوچک و باریک به طول ۰/۵-۱۵ میلی متر هستند که انتشار وسیعی در سطح جهان دارند. در حقیقت تریپس ها در ردیف کوچک ترین حشرات قرار می گیرند و همین امر، مشاهده، جمع آوری و تشخیص دقیق و همچنین پرورش آنها را با مشکل مواجه ساخته است و در حال حاضر حدود ۶ هزار گونه از این راسته در دنیا گزارش شده که از این تعداد، حدودا ۲۲۰ گونه در ایران شناسایی شده است.

انتهای پیام

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید