شرکت‌های فناوری چینی به خاطر کپی کاری در لیست سیاه قرار می‌گیرند

0
51
چین

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد دارد شرکت‌های چینی را به دلیل کپی کردن فناوری‌ها در لیست سیاه قرار دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، جنگ تجاری آمریکا تا حدودی بر سر مجازات چین برای سرقت حقوق معنوی است و چین تاکنون با تحریم و اعمال تعرفه روی کالاهای صادراتی به آمریکا مواجه شده است، اما دولت ترامپ به این میزان از تنبیه راضی نیست و می‌خواهد شرکت‌های کپی کار چینی را تحریم کند.

منابع واشنگتن پست ادعا می‌کنند که "پیتر ناوارو" مشاور کاخ سفید در حال تحقیق در مورد دستورالعمل اجرایی ریاست جمهوری است که شرکت‌های چینی را در صورت نقض قانون کپی رایت و حق ثبت اختراعات آمریکایی در لیست سیاه وزارت بازرگانی قرار می‌دهد.

بنابراین هر شرکت چینی که به طور مرتب از طراحی دستگاه‌ها یا ویژگی‌های نرم افزاری محصولات آمریکایی کپی کند، در لیست سیاه قرار می‌گیرد، حتی اگر تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا ایجاد نکند.

ناوارو در واکنش به این خبر آن را یک خبر جعلی خواند، اما واشنگتن پست تصریح کرد که چندین منبع مطلع و موثق نسخه‌هایی از این دستور العمل را دیده‌اند.

اگر این دستور العمل اجرایی شود، نگرانی‌های زیادی درباره سوءاستفاده‌های احتمالی از آن ایجاد می‌شود. زیرا مشخص نیست که برای رسیدن به این لیست، چه میزان از تخلفات لازم است. این اقدام همچنین ممکن است موجب سوء استفاده از قانون کپی رایت و ثبت اختراع شود. همچنین ممکن است پیامدهای گسترش قدرت و احتمال اقدام متقابل را در بر داشته باشد.

لیست سیاهی که قرار است شرکت‌های چینی کپی کار به آن اضافه شود، برای مقابله با تهدیدات امنیتی شکل گرفته است، نه تهدیدات اقتصادی. بنابراین دولت آمریکا برای توجیه این استراتژی باید تلاش کند.

در عین حال چین ممکن است واکنش خوبی نشان ندهد. اگرچه گزارش‌ها می‌گویند پیشرفت‌هایی در زمینه حمایت از فناوری‌های آمریکایی توسط چین شکل گرفته است، اما اگر چین معتقد باشد که این اقدام خیلی سختگیرانه است می‌تواند تلافی کند و برخی از شرکت‌ها ممکن است فناوری خود را برای دستیابی به مخاطبان آمریکایی تغییر دهند و برخی دیگر ممکن است بازار آمریکا را به کلی نادیده بگیرند و محصولات مشکل دار خود را در جاهای دیگر دنیا بفروشند.

انتهای پیام

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید