شب‌های قدر گُل ماه رمضان است+ اعمال توصیه شده‌ی این شب‌ها

0
69

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :

شب‌های قدر گُل ماه رمضان است+ اعمال توصیه شده‌ی این شب‌ها

ایسنا/کرمان یک استاد حوزه با بیان اینکه شب‌های قدر، گُل ماه رمضان است، افزود: شب‌های قدر اوج معنویت است که در شب قدر قرآن نازل شده و از هزار ماه برتر است.

حجت الاسلام«احمد شیخ بهایی» در گفت و گو با ایسنا، درباره فضیلت شب های قدر اظهار کرد: ماه مبارک رمضان بهار قرآن است و خداوند عنایت کرده این ماه را برای مسلمین قرار داد و در واقع اهمیت این ماه به علت نزول قرآن کریم و روزه است.

وی با بیان اینکه شب‌های قدر، گُل ماه رمضان است، افزود: شب‌های قدر اوج معنویت است که در شب قدر قرآن نازل شده و از هزار ماه برتر است.

شیخ بهایی با اشاره به اعمال شب قدر بیان کرد: باید در این شب‌ها توبه کرد، تصمیم به جبران خطاها بگیریم و پشیمان باشیم.

این استاد حوزه ادامه داد: برخی گناهان جبران ندارد که باید تضرع کرد و برخی که جبران دارد مانند نماز و روزه قضاء، باید به جا آورد و حق الناس و بیت المال را برگرداند.

وی افزود: مهم ترین کار در شب های قدر، احیاء و زنده نگه داشتن شب از اذان مغرب تا اذان صبح است که بیدار و مشغول عبادات باشیم؛ بخشی از عبادت، تلاوت قرآن و سوره‌های خاصی است که به ویژه در شب بیست و سوم ماه رمضان ذکر شده است.

شیخ بهایی با اشاره به نمازها و نافله‌های وارد شده برای شب‌های قدر، گفت: کسانی که نماز قضا دارند باید از فرصت شب‌های قدر استفاده کنند.

وی با بیان اینکه انجام غسل در این شب‌ها موجب نظافت ظاهری و نشاط و طهارت معنوی می‌شود، اظهار کرد: در شب‌های قدر باید دعاهای وارده را خواند اما اصل مناجات این است که با خداوند به زبان خودمان درد دل و خلوت نموده و نعمت‌های خدا را شمرده و شکر کرده و از کوتاهی‌ها عذرخواهی کنیم.

این استاد حوزه بیان کرد: باید در این شب‌ها مناجات معصومین علیهم السلام را با توجه به ترجمه آن قرائت کرده و حاجات خود(فردی و اجتماعی) را با دل شکسته از خداوند بخواهیم و هرچه برای خود می‌خواهیم برای دیگران نیز از خداوند طلب کنیم و اموات را نیز از یاد نبریم.

وی در ادامه با اشاره به تعلق این شب‌ها به امام علی علیه السلام گفت: از دیگر کارهایی که در شب‌های قدر باید انجام داد، ذکر مصیبت امیرالمومنین، قرائت زیارت امام حسین علیهماالسلام، خواندن شرح حال و کلمات این بزرگان و الگو قرار دادن آنها در زندگی و تفکر در سخنان آنهاست.

شیخ بهایی بیان کرد: بنا به گفته شیخ صدوق، هرکس شب‌های بیست و یکم و بیست سوم ماه مبارک رمضان را به مذاکره علم بگذراند، افضل است لذا خوب است در این شب‌ها مطالب مربوط به توحید و قیامت را مطالعه کرده و شبهاتی را که وجود دارد را پاسخ داده و عقیده و ایمان‌مان را صاف کنیم.

وی اظهار کرد: باید احکام دین را یاد بگیریم و درباره معارف دین مطالعه کنیم.

این استاد حوزه گفت: برای استفاده از شب‌های قدر باید خود را آماده و در روز استراحت کرد و اگر مساجد و حرم‌ها باز شد که با حفظ ضوابط بهداشتی حضور پیدا می‌کنیم و اگر باز نبود، در منزل از تلویزیون و رادیو استفاده خواهیم کرد و مهم تر از همه خلوتی است که بتوانیم با خدای خودمان داشته باشیم.

انتهای پیاممنبع خبر : ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید