سایه ایران بر سر رقابت‌های انتخاب مدیرکل جدید آژانس

0
38
مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی درباره رقابت‌های کنونی بر سر انتخاب مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت که موضوع ایران، این رقابت‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی به دنبال یک رئیس جدید است که رقابت‌ها برای انتخاب مدیرکل جدید، تحت‌الشعاع رویکرد آژانس درقبال فعالیت‌های هسته‌ای ایران قرار گرفته است.

اعضای شورای حکام آژانس روز دوشنبه (امروز) برای انتخاب یک مدیرکل جدید از میان کاندیداهایی که اصلی‌ترین آنها اخیرا به دو نفر محدود شده است، تلاش خواهند کرد اما دیپلمات‌ها بر این باورند که آنها احتمالا به موفقیت دست نمی‌یابند، چراکه اختلاف نظرهایی بر سر رویکرد آژانس درخصوص برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.

به گفته این دیپلمات‌ها، یکی از این کاندیداها کورنل فروتا از کشور رومانی است که تاکنون نشان داده، قصد دارد مسیر محتاطانه و دقیق مدیرکل قبلی، یعنی یوکیا آمانو را در پیش بگیرد که در ماه ژوئیه از دنیا رفت. کاندیدای دیگر نیز رافائل گروسی از آرژانتین است که پیشتر یک مقام ارشد آژانس بوده و به نظر می‌آید که می‌خواهد کمی دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل را تکان دهد، ازجمله از طریق اتخاذ یک رویکرد سخت اما عادلانه درقبال ایران.

گروسی خود را کاندیدایی معرفی کرده که خواهان تغییرات است و این پیام را منتقل کرده که قصد اتخاذ رویکردی سخت درباره ایران را دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئولیت نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای در سراسر دنیا را دارد. یکی از حساس‌ترین فعالیت‌های آن در طول بیش از یک دهه اخیر نظارت بر برنامه هسته‌ای رو به گسترش ایران در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ و سپس نظارت و راستی‌آزمایی توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ بوده است که در سال ۲۰۱۵ حاصل شد. این توافق موجب محدودیت فعالیت‌های هسته‌ای تهران در ازای لغو تحریم‌های این کشور شد.

اینکه آژانس چگونه این وظایف خود را به انجام برساند و اینکه آیا به اندازه کافی سخت‌گیر بوده است یا نه، مسئله‌ای است که موجب اختلاف میان قدرتمندترین اعضای آژانس را در شرایطی شده که اجرای توافق هسته‌ای دچار مشکل شده و با موانعی روبرو است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که از همان ابتدای روی کار آمدنش با توافق هسته‌ای مخالف بود سرانجام سال گذشته به‌طور یک‌جانبه از توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند. جمهوری اسلامی ایران هم پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا اعلام کرد که اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش ذیل توافق را به صورت گام به گام کاهش می‌دهد و تاکنون نیز اقداماتی را در این زمینه انجام داده است.

اکنون، رقابت‌ها بر سر مدیرکل جدید آژانس همزمان با اعلام تهران برای برداشتن گام دیگر خود در راستای کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای به اوج خود رسیده است. دیپلمات‌های غربی نگرانند که اقدام پیش روی ایران در ابتدای ماه آینده (میلادی) بزرگ‌ترین گام تهران در این مسیر خواهد بود.

انتهای پیام

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید