سامانه سجام چیست؟ راهنمای ثبت نام در سامانه سجام

0
29
سامانه سجام چیست؟ راهنمای ثبت نام در سامانه سجام

سامانه سجام چیست؟ راهنمای ثبت نام در سامانه سجام برای احراز هویت و دریافت کد بورسی و معاملاتی.

شایانیوز- اگر شما جزو دسته افرادی باشید که علاقه دارید تا وارد بازار بورس شده و در آن سرمایه گذاری کنید، قطعا برخی از اصطلاحات بورسی هستند که با آن ها سر و کار خواهید داشت. برای مثال کد بورسی، سامانه سجام و مواردی از این قبیل. اما سامانه سجام چیست؟ ثبت نام در این سامانه برای تمامی افرادی که قصد ورود به بازار بورس را دارند الزامی می باشد، به همین دلیل می بایست توضیحاتی در خصوص این سامانه ( سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان ) خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. با ما در ادامه همراه باشد. 

این سامانه توسط شرکت «سپرده ‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» و زیر نظر سازمان بورس با هدف ایجاد سامانه یکپارچه، فراگیر و ارائه خدمات بهتر و سریع ‌تر به سرمایه ‌گذاران ایجاد شده است. در ادامه برای آشنایی بیشتر با سجام و نحوه ثبت نام و احراز هویت در آن با ما همراه باشید.

سامانه سجام چیست؟

همانطور که اشاره کردیم سامانه سجام یکی از قدم های اولیه برای ورود به بازار بورس می باشد. همه افراد حقیقی و البته حقوقی که قصد ورود به بازار بورس و شروع فعالیت در آن را دارند در قدم های ابتدایی کار می بایست در این سامانه ثبت نام کنند. به غیر از این حالت شروع فعالیت در بازار بورس امکان پذیر نخواهد بود. در پاسخ به این سوال که سامانه سجام چیست؟ باید اشاره کنیم که بازار بورس از ابتدای پیدایش تا کنون مسیر های مختلفی را پیموده و تغییرات زیادی نیز کرده است.

یکی از مهم‌ترین تغییرات این بازار با ورود تکنولوژی به وقوع پیوست که در سال ۱۳۸۴ پس از تصویب مقررات بازار ها و نهاد های مالی در مجلس شورای اسلامی ایجاد شد. پس‌ از آن روند تغییرات از خرید و فروش حضوری و تلفنی سنتی به سمت حساب‌ های آنلاین و انجام معاملات به ‌صورت الکترونیکی کشیده شده است. به‌ طوری‌ که در حال حاضر این موضوع به یک امر عادی در معاملات بازار بورس تبدیل شده و رقابت بین کارگزاری‌ ها در گسترش ظرفیت سامانه جهت پذیرش مشتریان جدید است.

یکی از موضوعاتی که تا چندی پیش کماکان رویه ‌های سنتی خود را حفظ کرده بود شیوه ‌های پرداخت سود توسط شرکت‌ های سهامی و رویه ‌های ثبت ‌نام در نهاد های مالی مختلف همچون کارگزاری ‌ها، صندوق های سرمایه ‌گذاری و غیره بود. سامانه بورسی سجام برای برطرف کردن همین مشکل ایجاد شد. به عبارت دیگر شکل گیری سامانه سجام در بازار بورس به منظور ایجاد یکپارچگی در بازار، معاملات، صندوق های سرمایه گذاری بوده است. البته این موضوع به خوبی بعد از ایجاد سامانه یکپارچه سجام اتفاق افتاده است.

راهنمای ثبت نام در سامانه سجام

همانطور که اشاره کردیم «سجام» مخفف «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است که توسط شرکت «سپرده ‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» و زیر نظر سازمان بورس با هدف ایجاد سامانه یکپارچه، فراگیر و ارائه خدمات بهتر و سریع ‌تر به سرمایه ‌گذاران ایجاد شده است. طبق مصوبه اعلامی از سوی سازمان بورس اوراق بهادار، تمام سرمایه‌گذاران فعلی که پیش از شهریور ۱۳۹۷ کد بورسی دریافت کرده ‌اند باید به سامانه ثبت ‌نام سجام  مراجعه کرده و اطلاعات خواسته‌ شده را وارد کنند.

اگر افراد تازه ‌وارد در بورس به کارگزاری ‌ها مراجعه می ‌کنند باید علاوه بر پر کردن اطلاعات لازم که کارگزاری از افراد تقاضا می ‌کند، وارد سامانه سجام شده و اطلاعات خواسته‌ شده را هم تکمیل کنند. شما نیز به عنوان یک فرد سرمایه گذار در بازار بورس می بایست ابتدا در سایت سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شوید، بعد از احراز هویت در سامانه سجام که با توجه به مدارک هویتی شما انجام می شود، شما قادر خواهید بود تا وارد مراحل بعدی شوید. اما ثبت نام در سامانه سجام به آسانی و با استفاده از وبسایت رسمی انجام می شود. در ادامه سعی داریم تا راهنمای کاملی در خصوص نحوه ورود و ثبت نام در این سامانه برای شما عزیزان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

در حال حاضر، این سایت فقط جهت ثبت ‌نام اولیه سرمایه ‌گذاران کاربرد دارد. بنابراین باید در مرحله اول با مراجعه به این سایت، اطلاعات هویتی، بانکی، بورسی و سکونت خود را طبق مراحل خواسته‌ شده و به ترتیب پر کنید. در واقع مخزن و مرجع اصلی داده ‌ها و اطلاعات سرمایه ‌گذاران بازار بورس در این سایت ذخیره می ‌گردد. پس از نهایی کردن ثبت‌ نام اولیه و ثبت ‌نام نهایی می‌ توانید با مراجعه به این سایت، اطلاعاتتان را مشاهده کرده و حتی آنها را ویرایش کنید.

مراحل ثبت نام در سجام

 • وارد سامانه سجام شوید
 • شماره تلفن همراه در دسترس خود را وارد کنید
 • کد تایید برای شما ارسال می شود
 • کد تایید را در کادر وارد کنید
 • اصیل یا نماینده قانونی خود را انتخاب کنید
 • هزینه ثبت نام به مبللغ ۱۰ هزار تومان را پرداخت کنید
 • فرم ثبت نام را تکمیل کنید
 • شماره شبا خود را به درستی وارد کنید
 • منتظر پیامک تایید برای استعلام باشید
 • نوع احراز هویت حضوری یا غیر حضوری را انتخاب کنید
 • مرحله آخر نیز احراز هویت می باشد.
 • بعد از احراز هویت کد بورسی خود را دریافت خواهید کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 منبع : شایانیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید