خانه گوناگون روز جهان نی نوشیدنی و سازنده ی اولین آن

روز جهان نی نوشیدنی و سازنده ی اولین آن

0
42


امروز ۳ ژانویه روز جهانی نوشیدن با نی است

آیا تا به حال با خودتان فکر کرده اید که نوشیدنی مثل میلک شیک را چگونه بدون نی مصرف کنید؟ قطعاً انجام این کار برای شما امکان پذیر نیست اما به نظرتان مردم قبل از وجود نی چه کار می کردند و چه شد که تصمیم گرفتند نی را اختراع و تولید کنند ؟ در این قسمت از سرگرمی نمناک تاریخچه نی و روز جهانی مربوط به آن را به شما معرفی می کنیم. روز جهانی نی برای جشن گرفتن این خلاقیت انسانی تعیین شده است. شاید این یک چیز ساده به نظر برسد اما کاملاً ضروری است ..

drinking straw day

تاریخچه روز جهانی نی و سازنده ی اول نی در جهان

نی اولین بار توسط سومریان ساخته شد و از آن برای مصرف نوشیدنی های مختلف استفاده می کردند. بعضی از افراد از نی برای محصولات ترکیبی جامد و مایع استفاده می کردند. چندین سال بعد یعنی در سال ۱۸۰۰، ساقه گندم های سیاه را به نی تبدیل کردند و مورد استقبال مردم قرار گرفت. این نی ها کاملاً نرم و ارزان بودند اما متاسفانه زمانی که داخل مایعات قرار می گرفتند، حالت خمیری شکل پیدا می کردند.

فردی به نام ماروین سی استون زمانی که در حال نوشیدن شربت نعنا با نی های ساقه گندم بود، به دلیل عملکرد ضعیف آن ها ناامید شد زیرا احساس کرد که مزه گندم سیاه تاثیرش را روی این نوشیدنی گذاشته است و در نتیجه نوشیدنی که می نوشید، مزه چمن می داد.

روز جهانی نوشیدن با نی

بعد از آن؛ مدل جدید نی را در سال ۱۸۸۸ ابداع کرد. اولین نی که توسط او ساخته شد، از جنس کاغذ بود که در اطراف یک مداد قرار گرفته بود و قالب نی را از داخل آن در آورده بود.

این یک پیشرفت بسیار عالی در ساخت نی بود. از آنجایی که این نی ها هم استفاده آسانی داشتند، و هم داخل آب خمیر نمی شدند و هم هیچ تاثیری روی مزه نوشیدنی نمی گذاشتند، در نتیجه محبوب شدند. سال ها بعد استون یک دستگاهی ساخت که توانست تعدادی از این نی ها را به طور پشت سر هم تولید کند و برای نوشیدنی ها مورد استفاده قرار بگیرد.

روز نی

اختراع نی آکاردئونی

نیم قرن پس از آن که ماروین استون «جوزف فریدمن» تحولی نو در شکل نی به وجود آورد. خلاقیت جوزف بسیار ساده بود، او در یک طرف نی پیچی فرو کرد و روی شیارهای پیچ نخ دندان پیچید و پیچ را از نی بیرون کشید، پیچ ردی آکاردئونی بجا گذاشت و اینگونه بود که نی آکاردئونی اختراع شد. پس از آن پلاستیک به این حوزه راه یافت. فریدمن در سال ۱۹۳۹ شرکت «فلکس استرا» را تاسیس کرد و تجارتی به راه انداخت.

 

منبع : نمناک

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید