در دنیایی لبریز از نفت تاجران به دنبال هر جایی برای ذخیره هستند

0
85

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :


در دنیایی لبریز از نفت تاجران به دنبال هر جایی برای ذخیره هستند

در شرایطی که با نبود تقاضا برای نفت خام به علت شیوع کرونا جهان با عرضه مازاد آن روبرو شده و تاسیسات ذخیره‌سازی مرسوم از نفت لبریز شده‌اند تاجران برای ذخیره آن به هر جایی متوسل شده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، در شرایطی که با نبود تقاضا برای نفت خام به علت پاندمی ویروس کرونا جهان با عرضه مازاد آن روبرو شده و تأسیسات ذخیره‌سازی مرسوم از نفت لبریز شده‌اند، تاجران برای ذخیره‌سازی آن به کشتی‌ها، قطارها، غارها و خطوط لوله رو آورده‌اند.

طبق گفته تاجران و داده‌های کشتی‌رانی، در حالی که مخازن ذخیره نفت در روی خشکی یا پر شده و یا رزرو هستند، ده‌ها کشتی نفتکش در روزهای اخیر رزرو شده تا حداقل ۳۰ میلیون بشکه سوخت جت، بنزین و دیزل را روی دریا ذخیره کنند.

منابع تجاری و کشتیرانی می‌گویند پیش از این ۱۳۰ میلیون بشکه دیگر به صورت ذخیره روی دریا شناور بودند.

قرنطینه کشورهای جهان برای مقابله با کرونا باعث شده است که تقاضا برای نفت ۳۰ درصد سقوط کند.

نمی‌توان به راحتی میزان دقیق ظرفیت ذخیره‌سازی نفت جهان را محاسبه کرد اما تشدید ذخیره‌سازی نفت خام روی دریا نشانه خوبی از لبریز شدن انبارهای جهان است.

به همین علت تاجران برای ذخیره‌سازی نفت ارزان به راه‌های غیرمتعارفی رو آورده‌اند که حتی در برخی موارد محدودیت‌هایی عملکردی دارند.. مثلاً آنها در شمال آمریکا نفت خود را در واگن‌های قطارهای باری و خط لوله‌های بلااستفاده ذخیره می‌کنند.

غارهای نمکی در سوئد و دیگر کشورهای اسکاندیناوی یا از نفت پر شده و یا برای ذخیره آن رزرو شده‌اند.

تانکرهای ذخیره‌سازی عظیم بندرها که شما می‌توانستید کل یک نفتکش را به راحتی در آن تخلیه کنید، دیگر اصلاً موجود نیستند.

انبارهای نفت آمریکا همه توسط پالایشگاه‌ها رزرو شده‌اند. این پالایشگاه‌ها نفت خام ورودی خود را روی واگن‌های قطارها ذخیره می‌کنند. البته ظرفیت این قطارها هم به زودی پر خواهد شد.منبع خبر : خبرگزاری مهر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید