تولیدات فناورانه کرونایی مصداق عینی «جهش تولید»

0
65

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :


تولیدات فناورانه کرونایی مصداق عینی «جهش تولید»

مدیر کل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم تولیدات کرونایی پارک های علم و فناوری و شرکت های فناور را مصداق عینی جهش تولید در سال ۹۹ دانست.

مهدی کشمیری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره مسیر حرکت پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان در راستای تحقق شعار سال؛ «جهش تولید» گفت: در وهله اول، ضروری است شرکت‌هایی که در عرصه تولید محصول فعالیت می‌کنند، با جهت‌گیری و هدف‌گذاری‌های مناسب وارد این عرصه شوند.

مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم ادامه داد: شرکت‌های مستقر در پارک‌های فناوری در همه حوزه‌های صنعتی؛ از جمله صنایع معدنی و صنایع فولاد گرفته تا صنایع غذایی و صنایع کشاورزی، فعالیت و امکان ایفای نقش در همه این حوزه‌ها را دارند و باید از توانمندی این شرکت‌ها نهایت بهره را برد.

کشمیری افزود: به طور مثال آن دسته از شرکت‌ها که با صنایع با تولیدات بزرگ؛ از جمله صنایع نفت یا فولاد در ارتباط هستند، در راستای افزایش میزان تولید، باید از طرفی توان و دانش خود را معطوف به مسائل دانش بنیان کنند و از سوی دیگر، بعنوان زنجیره تامین، در مسیر بالا بردن میزان تولید و کیفیت محصولات آنها گام بردارند.

این مقام مسول وزارت علوم با بیان اینکه در این بین همراهی و مساعدت برخی دستگاه‌های دیگر نیز برای رسیدن شرکت‌ها به حداکثر راندمان ضروری است، گفت: در همین مشکل کرونا دیدیم که دستگاه‌های اجرایی، در خصوص ضوابط و مقررات و صدور مجوزها و استانداردها، به میدان آمدند و این رویه سرعت چشمگیری پیدا کرد و نهایتاً موفقیت را در بخش تولید تجهیزات و مواد و داروهای مورد نیاز را شاهد بودیم که اکنون در مرحله صدور این تولیدات قرار گرفته‌ایم؛ بنابراین در مسیر تحقق شعار جهش تولید هم لازم است که این روند تسهیلات ادامه داشته باشد.

وی افزود: در مقابل یک سری اقدامات حمایتی و پشتیبانی نیز از سمت و سوی صندوق نوآوری و خود پارک‌ها از این شرکت‌ها، می‌تواند در شتاب بخشی به تحقق جهش تولید کمک رسان باشد.

کشمیری با بیان اینکه برخی از حمایت‌ها قاعدتاً به مسائل مالی باز می‌گردد، گفت: به طور مثال ما شرکتی در استان خراسان رضوی داریم که در حوزه تولید ونتیلاتور فعالیت و تا پیش از کرونا روزانه ۵ دستگاه تولید می‌کرد، در حالی که در بحران کرونا میزان تولیدش به ۳۰ دستگاه در روز رسیده و اکنون در حال ارتقا خط تولید به ۶۰ دستگاه در روز است. این در واقع خود یک مصداق عینی از «جهش تولید» است و شکی نیست که تسهیلات لحاظ شده از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی و پشتیبانی‌های مالی صندوق نوآوری و پارک خراسان رضوی، موجب چنین اتفاق مهمی شده است.منبع خبر : خبرگزاری مهر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید