تنها ۱۰ درصد تخلفات پژوهشی مربوط به دانشگاه‌های دولتی است

0
37
سرپرست دانشگاه یزد

سرپرست دانشگاه یزد با اشاره به وضعیت مطلوب آموزش عالی در این استان، گفت: تنها ۱۰ درصد تخلفات پژوهشی مربوط به دانشگاه های دولتی است.

به گزارش ایسنا، «قاسم بریدلقمانی» در کارگاه آموزشی کارگاه آموزشی توانمندسازی همکاران دبیرخانه، اعضای گروه بازدیدکننده و اعضای هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استان یزد با اشاره به این که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه نظارت بر مؤسسات را به دانشگاه‌های استان واگذار کرده است، بر رعایت قوانین دفتر نظارت وزرات علوم، نشان‌دادن واقعیت‌ها بدون کم‌وکاستی و داشتن انصاف، عدالت و شهامت کافی در نظارت تاکید کرد.

وی با تأکید بر این که نظارت نقش مؤثری در عملکرد و فعالیت‌های مؤسسات خواهد داشت، از اعضای گروه بازدیدکننده و اعضای هیأت نظارت خواست تا این وظیفه را با اعتقاد کامل و به نحو احسن انجام دهند.

سرپرست دانشگاه یزد در ادامه افزود: خوشبختانه در استان یزد مشکلات استان‌های دیگر را به لحاظ تعدد مراکز آموزش عالی نداریم و بررسی‌ها نشان داده که در سطح کلان آموزش عالی کشور بالغ بر ۹۰ درصد تخلّفات پژوهشی صورت گرفته مربوط به دانشگاه‌های غیردولتی و تنها ۱۰ درصد مربوط به دانشگاه‌های دولتی است هرچند باید به این نکته توجه داشت که حتّی یک تخلّف هم در دانشگاه زیاد است.

بریدلقمانی رشد آموزش عالی در استان را متناسب با شرایط دانشگاهی استان دانست و گفت: در سند آمایش استان با توجه به شرایط جغرافیایی یزد، به توسعه آموزش عالی توجه ویژه‌ای شده و آموزش عالی را یکی از اصول مؤثر در توسعه استان محسوب کرده‌اند.

وی تصریح کرد: با توجه به رشد مؤسسات آموزشی در سطح ملی در سال‌های اخیر، نیاز به پالایش و پایش مستمر در این زمینه احساس می‌شود و لازم است مؤسساتی که برای رفع نیاز خاصی به وجود آمدند، پس از اشباع‌شدن نیاز، فعالیت خود را متوقف کنند.

این مسئول، اعتمادسازی نسبت به اعضای هیأت علمی و دانشگاهیان در جامعه را مهم توصیف کرد و گفت: متاسفانه آمارها نشان می‌دهد درصد اعتماد جامعه به حل مشکلات توسط دانشگاهیان، از ۸۴ درصد به ۴۰ درصد رسیده و لازم است برای بازگرداندن این تفکر که مشکلات جامعه می‌تواند به دست دانشگاهیان حل شود، با همکاری و مشارکت اعضاء هیأت علمی تلاش کنیم.

انتهای پیام

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید