تلاش ارمنستان وآذربایجان برای جابه‌جایی کریدور ترانزیتی دریای خزر

0
87

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :


تلاش ارمنستان وآذربایجان برای جابه‌جایی کریدور ترانزیتی دریای خزر

رئیس کمیته بندری و دریایی مجلس شورای اسلامی گفت: ارمنستان و آذربایجان در حال تلاش برای جابه‌جایی کریدور ترانزیتی دریای خزر هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، همایون یوسفی اظهار کرد: مقوله لجستیک به یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در اقتصاد بین الملل تبدیل شده است و در کشور ما نیز باید این امر در دستور کار قرار گیرد.

رئیس کمیته بندری و دریایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته اروپایی نظیر ایتالیا که از تجربه بالایی در حوزه حمل و نقل برخوردارند، کریدورهای ترانزیتی و مقوله لجستیک به یک درآمد پایدار تبدیل شده است.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مهم کریدورهای جدید، در بخش دریایی است و با توجه به هرم طراحی شده برای ایجاد جذابیت‌های مالی و نیز شاخص‌های مالی تبیین شده حوزه لجستیک در سامانه‌های بین‌المللی، می‌توان از حمل و نقل دریایی به عنوان ارزان‌ترین، ایمن ترین و به صرفه ترین شقوق حمل و نقل اشاره کرد که حجم جابه‌جایی بار بسیار بالایی در جهان امروز دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای دنیا به سمت توسعه بنادر و کریدورهای جدید دریایی حرکت کرده اند، گفت: اگر ما از این تصمیم مهم فاصله بگیریم، نفوذ خود در منطقه را به مرور زمان از دست خواهیم داد و از مزیت‌های لجستکی بی نظیر خود بی بهره می‌مانیم.

یوسفی اظهار داشت: کشورهای همسایه نظیر پاکستان در مقابل چشمان ما با همکاری چینی‌ها کریدور جدیدی را در بندر گوادر مدنظر قرار دادند تا به شاهراه صادرات منطقه تبدیل شوند، در شمال ایران نیز کشورهای مستقل نظیر ارمنستان و آذربایجان هزینه‌های زیادی در احداث بنادر داشته اند تا موقعیت استراتژیک و محور شمال به جنوب دریای خزر را به محور شرق و غرب این دریا جابه‌جا کنند.

وی تاکید کرد: می‌توانیم به منظور فعالیت هرچه بهتر در بنادر شمالی ایران، ظرفیت بنادر خود در شمال ایران را از ۳۰ به ۱۰۰ میلیون تن توسعه بخشیم.

رئیس کمیته بندری و دریایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بندر چابهار مسیر حمل و نقل دریایی را برای فعالان اقتصادی دنیا کاهش می‌دهد، گفت: باید به سمت توسعه بنادر به ویژه بندر چابهار حرکت کنیم، این بندر موقعیت استراتژیک فوق العاده‌ای دارد و هر فعال اقتصادی که بخواهد کالای خود را در منطقه جابه‌جا کند می‌تواند از مسیر استفاده کند و تا یک هفته زمان انتقال بار خود را نسبت به سایر مسیرها کاهش دهد.

وی با اشاره بر اینکه تلاش‌های بسیار خوب و فعالیت‌های مناسبی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه بندری و دریایی صورت گرفته است، اظهار داشت: با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده در جذب سرمایه به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکایی‌ها اگر بتوانیم از ظرفیت نقدینگی مردم در بازار سرمایه به منظور توسعه بنادر خود استفاده کنیم گام بسیار بلندی در راستای پویایی اقتصاد کشور برداشته ایم.منبع خبر : خبرگزاری مهر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید