انتقاد از کم کاری ها در تامین سلامت روان جامعه/دانشگاهیان نقش جدی تری ایفا کنند

0
44

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :

انتقاد از کم کاری ها در تامین سلامت روان جامعه/دانشگاهیان نقش جدی تری ایفا کنند

رییس مرکز مشاوره و خدمات روان شناسی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اینکه در تامین سلامت روان جامعه کم کاری ها صورت گرفته است، گفت: دانشگاهیان در تامین سلامت روان جامعه نقش جدی تر ایفا کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر پرویز آزاد فلاح امروز در هم اندیشی گفت و گوی دانشگاه و رسانه که به صورت مجازی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد با انتقاد از کم کاری ها در حوزه سلامت روان جامعه تاکید کرد: دانشگاهیان باید در گام هایی که برمی دارند، اصول و آموزه هایی را که می تواند در پیشگیری اولیه و ثانویه بهداشت و سلامت روان اثرگذار باشد، ارائه دهند.

وی در ادامه با اشاره به آماری که هفته گذشته در خصوص سلامت روان ایرانیان منتشر شد، تصریح کرد: بر اساس این آماری که معاون وزارت بهداشت مطرح کرد، حدود ۳۰ درصد مردم ایران مشکلات روحی و روانی دارند که درصد قابل توجهی است. براساس آمار جهانی از هر چهار نفر، یک نفر در طول عمر خود به بیماری های حاد روانی دچار می شود و تا سال ۲۰۳۰ میلادی، افسردگی به عنوان یکی از مهم ترین اختلالاتی است که بشر تجربه می کند.

آزاد فلاح افزود: سالانه در دنیا ۹۰۰ هزار نفر خودکشی می کنند و از هر چهار نفری که بیماری روانی تجربه می کنند، سه نفر درمان مناسبی دریافت نمی کنند. بشر تا سال ۲۰۳۰ افسردگی را به عنوان یکی از مهمترین اختلالات تجربه می‌کند.

رییس مرکز مشاوره دانشگاه تربیت مدرس با بیان این که سلامت یک مقوله چند بعدی است، گفت: از هزاره سوم وقتی از سلامت در متون دانشگاهی حرف می زنیم، ابعاد زیستی، ‌روانی، اجتماعی و معنوی توامان در کنار هم قرار می گیرد. ابعادی که غفلت و نادیده گرفتن هر کدام از آنها می توانند مفهوم سلامت را تحت تاثیر قرار دهد و  بدون سلامت روانی، تحقق سلامت امکان پذیر نیست و باید در این زمینه تلاش وافری داشته باشیم.

آزاد فلاح با بیان این که توجه به این آمار و ارقام برای جهانیان و جامعه علمی تکان دهنده است، اظهار کرد: این موضوع، اهمیت پرداختن به سلامت روانی را گوشزد می کند؛ در کنار این آمار و ارقام باید یادآوری کرد که در کل دنیا سلامت روانی متولی شناخته شده و مشخصی ندارد.

به گفته این استاد دانشگاه، درست است که سازمان ها و نهادهای مختلفی در این زمینه تلاش می کنند، اما با توجه به ماهیت مسایل روان شاختی، با یک مشکل جدی مواجه هستیم. وقتی از سلامت روانی حرف می زنیم، عوامل مختلفی وجود دارد که دستیابی به آن به سادگی امکان پذیر نیست، در سلامت و بهداشت روان، فرهنگ و ارزش ها دخیل است. مگر می شود ارزش ها و عادات را جا به جا کار کرد. ارزش هایی که رشد دهنده جامعه باشد، اگر نادرست ترویج یابد، مخل سلامت روان است.

آزاد فلاح به نقش آموزش و پرورش در تامین سلامت روان اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش به معنای کلی در سلامت روان دخیل است که از خانه شروع شده و حتی در رسانه دنبال می شود. در جامعه ما مشکلاتی است که حتی منِ استادِ دانشگاه ممکن است بدون توجه به نقشی که دارم در جامعه تسری دهم، اما عالم گیری کرونا شاید ما را هوشیار کرد که باید نقش آفرینی خود را جدی تر دنبال کنیم.

انتهای پیاممنبع خبر : ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید