انتقادات آیت الله مصباح یزدی از محمود احمدی نژاد و جریان انحرافی

0
56انتقادات آیت الله مصباح یزدی از محمود احمدی نژاد و جریان انحرافی

انتقادات آیت الله مصباح یزدی از محمود احمدی نژاد و جریان انحرافی

آیت‌الله مصباح در دوره نخست دولت احمدی‌نژاد از حامیان وی بود، اما به‌تدریج به یکی از جدی‌ترین منتقدان او تبدیل شد.

در آستانه نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخاب ششمین رئیس‌جمهور، آیت‌الله مصباح به بیان سخنانی در خصوص انتخابات و رئیس‌جمهور منتخب آینده پرداخت. او در سخنانی عنوان کرد که شناخت و رأی دادن به اصلح یک تکلیف است. او همچنین گفت: «اصلح کسی است که دلش بیشتر برای دین بسوزد.» و در سخنانی دیگر بیان کرد: «رئیس‌جمهور رجائی‌گونه انتخاب کنید.»

آیت‌الله مصباح از ماه‌ها قبل از شروع رسمی تبلیغات کاندیداها، در سخنرانی‌های خود بر اهمیت دوره نهم انتخابات تأکید کرد. او در آن مقطع تنها به بیان ملاک‌ها و اموری که به انتخاب اصلح منتهی می‌شود، بسنده کرد و هرگونه حمایت از شخص خاصی را رد کرد. اما هرچه تبلیغات انتخاباتی به روز رأی‌گیری نزدیک‌تر می‌شد، آیت‌الله مصباح نیز با توجه به آشنایی احمدی‌نژاد از ادبیاتی دینی‌تر در تبلیغات انتخاباتی خود، به حمایت ضمنی از وی پرداخت. آیت‌الله مصباح در این مرحله تلاش کرد به‌صورت ضمنی پرسش‌هایی را که درباره صلاحیت احمدی‌نژاد مطرح می‌شد پاسخ گوید.

پیشنهاد می شود: پیام رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت الله محمدتقی مصباح یزدی

 

احمدی‌نژاد را تأیید نمی‌کنم و در او یک حالت انحرافی می‌بینم

آیت‌الله مصباح در دوره نخست دولت احمدی‌نژاد و تا سال ۸۸ از حامیان وی بود، اما به‌تدریج با پدیدار شدن جریان انحرافی در دولت و قدرت گرفتن اسفندیار رحیم‌مشایی، وی و شاگردانش از جمله سیدمحمود نبویان به جدی‌ترین منتقدان احمدی‌نژاد و جریان انحرافی تبدیل شدند. آیت‌الله مصباح در سخنانی گفت: «اقدامات احمدی‌نژاد را تأیید نمی‌کنم و در او یک حالت انحرافی می‌بینم.»

اما سخنان آیت‌الله مصباح یزدی در خصوص فتنه ۸۸ به ‌خوبی تعیین‌کننده روش و منش سیاسی وی است. او در فتنه ۸۸ از نخستین‌ترین افراد بود که در برابر فتنه‌گران موضع گرفت و به انتقاد از رفتارهای سیاسی آنان پرداخت.

در فتنه ۸۸ کسانی نقش اول را ایفا کردند که سال‌ها در انقلاب حضور داشتند 

او چند سال بعد نظر خود را درباره فتنه ۸۸ این‌گونه بیان کرد: «در فتنه ۸۸، کسانی مردود شدند که باور آن دشوار بود؛ حتی اگر کسی نسبت به آن‌ها بدبین هم بود، در ذهنش نمی‌‌گنجید که آنها تا این حد سقوط کنند. باید توجه داشته باشیم که امتحان فقط برای آن‌ها نبود؛ برای ما هم هست… در فتنه ۸۸ نیز کسانی نقش اول را در فتنه ایفا کردند که سال‌ها در انقلاب حضور داشتند و زحمت‌ها کشیدند.»

منبع: تسنیم

 منبع : شایانیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید