اسپرم چه مدت زنده میمونه؟

0
59

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :


برای باروری تخمک یک زن، فقط یک اسپرم لازم است. با این حال، در نظر داشته باشید که به ازای هر اسپرمی که به تخمک می ‌رسد، میلیون ‌ها اسپرم دیگر ناکام می ‌مانند. ب

وقتی اسپرم در بدن زن باشد، می توانند تا ۵ روز زنده بمانند. اگر مرد هستید و حتی چند روز قبل از تخمک گذاری شریک زندگی خود رابطه جنسی دارید، احتمال اینکه او باردار شود وجود دارد.
ممکن است بدانید که برای بچه دار شدن، یک اسپرم و یک تخمک لازم است؛ اما اگر همانند اکثر افراد باشید، ممکن است چیز دیگری در مورد اسپرم از کلاس زیست شناسی به یاد نیاورید. اگر ناباروری یک مساله برای شما و شریک زندگی‌تان است، این به درک اصول اولیه کمک می‌کند. 

اسپرم چقدر زنده می ماند؟ (طول عمر اسپرم چقدر است)
این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد و مهم‌ترین آنها محل قرار‌گیری اسپرم است. هنگامی که منی خشک می‌شود، اسپرم روی یک سطح خشک، مانند لباس یا تختخواب می‌میرد. در آب، مثلا در حمام گرم یا آب گرم وان، احتمالاً بیشتر عمر خواهند کرد؛ زیرا در مکان های گرم و مرطوب رشد می کنند. اما احتمال اینکه اسپرم از یک وان آب به درون بدن زن راه پیدا کند و او را باردار کند، بسیار اندک است. وقتی اسپرم در بدن زن باشد، آنها می توانند تا ۵ روز زنده بمانند. اگر مرد هستید و حتی چند روز قبل از تخمک گذاری شریک زندگی خود رابطه جنسی دارید، احتمال اینکه او باردار شود وجود دارد.

برای بارداری به چه تعداد اسپرم نیاز دارید؟
برای باروری تخمک یک زن، فقط یک اسپرم لازم است. با این حال، در نظر داشته باشید که به ازای هر اسپرمی که به تخمک می ‌رسد، میلیون ‌ها اسپرم دیگر ناکام می ‌مانند. به طور متوسط، هر بار که مرد دچار انزال می شود، تقریباً ۱۰۰ میلیون اسپرم آزاد می کند. چرا این همه اسپرم برای تشکیل یک جنین لازم است؟ برای رسیدن به تخمک منتظر، منی باید از واژن به سمت لوله‌های رحمی حرکت کند, سفری سخت که چند اسپرم زنده می‌ماند. کارشناسان معتقدند که این فرآیند، ممکن است شیوه طبیعت برای رسیدنِ سالم ترین اسپرم به تخمک باشد، تا بهترین شانس داشتن یک کودک سالم را فراهم کند. برای اسپرم هایی که سفر را کامل می کنند، ورود به تخمک، که توسط یک لایه ضخیم پوشیده شده است، به دور از یک چیز مطمئن است.

آیا می ‌توان کاری کرد که کیفیت اسپرم بهبود پیدا کند؟
بسیاری از کارهایی که برای حفظ سلامتی خود انجام می دهید نیز می توانند همین کار را برای اسپرم انجام دهند. برخی از این نکات را کنار بگذارید:
سیگار نکشید و از داروهای غیرمجاز، به ویژه استروئید های آنابولیک استفاده نکنید.
از تماس با سموم مانند سموم دفع آفات و فلزات سنگین خودداری کنید.
نوشیدن الکل را محدود کنید.
یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و وزن خود را تحت کنترل نگه دارید.
اسکروتوم (کیسه بیضه) خود را خنک نگه دارید؛ زیرا گرما تولید اسپرم را کند می‌کند. برای این کار، از حمام داغ خودداری کنید، به جای شورت اسلیپ (هفتی)، شورت پادار بپوشید و سعی کنید شلوار تنگ نپوشید.

تجزیه و تحلیل مایع منی، چه اطلاعاتی درباره اسپرم در اختیارمان میگذارد؟
این آزمایش است که می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که چرا شما و شریک زندگیتان برای بچه دار شدن مشکل دارید.
برخی چیزهایی که می توانید از تجزیه و تحلیل متوجه شوید:
مقدار و ضخامت مایع منی. به طور متوسط​، هر بار که مرد انزال می کند ۲-۶ میلی لیتر، یا حدود نصف قاشق چایخوری تا ۱ قاشق چایخوری مایع منی آزاد می کند. کمتر از این مقدار ممکن است حاوی اسپرم کافی برای باردار شدن یک زن نباشد. از طرف دیگر، بیش از آن می‌تواند غلظت اسپرم را رقیق کند. برای شروع کار، منی باید غلیظ باشد و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پس از انزال رقیق تر شود. مایع منی که غلیظ بماند ممکن است حرکت اسپرم را دشوار کند.
غلظت اسپرم. تراکم اسپرم نیز نامیده می شود. این تعداد اسپرم در میلیون ها میلی لیتر مایع منی است. پانزده میلیون اسپرم یا بیشتر در هر میلی‌لیتر، طبیعی در نظر گرفته می‌شود.
تحرک اسپرم. این درصدِ اسپرم در یک نمونه در حال حرکت و همچنین ارزیابی نحوه حرکت آنها است. یک ساعت پس از انزال، حداقل ۳۲ درصد از اسپرم ها باید در یک خط مستقیم به سمت جلو حرکت کنند.
ریخت شناسی اسپرم. تجزیه و تحلیل اندازه، شکل و ظاهر اسپرم است.

آیا با افزایش سن، تولید اسپرم در مردان متوقف می شود؟
مردان می‌توانند در طول زندگی بارور باشند. میزان اسپرم با افزایش سن پایین می‌رود، اما حتی مردان مسن هم صاحب فرزند می‌شوند.منبع خبر : نی نی بان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید