آمار احصا شده، محرمانه است

0
37
جواد حسین‌زاده
عکس از: روابط‌عمومی استانداری زنجان

رئیس مرکز آمار ایران گفت: آمار و اطلاعات احصا شده توسط این مرکز به صورت محرمانه است.

به گزارش ایسنا، جواد حسین‌زاده ظهر امروز در نشست خبری، اظهار کرد: در آمار دو نوع مخاطب وجود دارد که یکی مخاطب عام و دیگری مخاطب خاص است که اطلاعات مورد نیاز را مخاطب خاص بدون واسطه و مستقیم دریافت می‌کند و شناخت لازم از شاخص‌های آماری دارد.

این مسئول ادامه داد: بخش دیگری از جامعه که با آمار و اطلاعات سر و کار دارند، مخاطبان عام هستند که طیف بی‌شماری از افراد را شامل می‌شوند و با واسطه اطلاعات را دریافت می‌کنند که برای این مخاطبان، رسانه دروازه دسترسی به اطلاعات است.

وی با بیان اینکه نقش رسانه موجب کاهش سوءتفاهم و اشتباه در درک مخاطبان عام می‌شود، افزود: زیر سئوال بردن عامدانه و مغرضانه یک آمار رسمی باعث از بین رفتن کیفیت آمار رسمی می‌شود. باید توجه داشت که آمار یک کالای عمومی است و هرچه بیشتر از آن استفاده شود نشان از آن دارد که این کالای تولید شده به اهداف و رسالت‌های خود عمل کرده است.

حسین‌زاده تصریح کرد: آمار را می‌توان پشتوانه‌ای برای سیاست‌های کلان پولی و مالی در همه دنیا دانست و اگر سیاست‌گذار و یا مردم نسبت به آمار، اعتماد کامل نداشته باشد، آمار اثرگذاری کمتری را به همراه خواهد داشت و متاسفانه بر اساس یک فرهنگ شفاهی در آمار تشکیک ایجاد می‌شود. به طور مثال، احساس مردم از تورم با نرخ تورم اعلام شده متفاوت است و این تفاوت و ناآگاهی در رابطه با چرایی این مسئله سبب تشکیک در آمار ارائه شده می‌شود.

وی با بیان اینکه آمار ریشه در حاکمیت دارد و برای بهبود حاکمیت است، تصریح کرد: سه گرایش در مدل‌سازی وجود دارد، یکی نقش مرجعیت سازمان‌های ملی آمار و پرهیز از موازی‌کاری است؛ چراکه وقتی دو نرخ متفاوت از دو نهاد متفاوت در رابطه با یک شاخص ارائه می‌شود نه تنها کیفیت و مطلوبیت بالا نمی‌رود، بلکه هدررفت منابع نیز برای این موازی‌کاری اتفاق می‌افتد.

این مسئول عنوان کرد: همچنین گرایش دوم در مدل‌سازی، کاهش تدریجی آمارگیری سنتی و حرکت به سمت آمارگیری ثبتی‌مبنا است و گرایش سوم نیز وجود قانون یکپارچه و سازگار با نظام مدل‌سازی است که خوشبختانه بر اساس قانون از سال ۵۳ ارائه آمارها بر عهده مرکز آمار گذاشته شده و در حال حاضر نیز پیش‌نویس قانون آمار کشور پس از دو سال کار مطالعاتی و تحقیقاتی تدوین و به کمیسیون علمی مجلس ارائه شده و پس از بررسی در صحن مجلس مصوب خواهد شد.

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به روش ثبتی‌مبنا، یادآور شد: در این روش زیرداده‌های اداری که در خلال فعالیت دستگاه‌ها تولید می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد، به طوری که این زیرداده‌ها پس از ناشناس‌سازی یکپارچه شده تا داده آماری به وجود بیاید، به عبارت دیگر داده‌های اداری با روش علمی پردازش و به داده آماری تبدیل می‌شود.

حسین‌زاده با بیان اینکه حتی یک مورد تخلف در مورد فعالیت مرکز آمار و ارائه اطلاعات جامعه هدف وجود ندارد، بیان کرد: آمار جمع‌آوری شده در این مرکز به هیچ‌کس ارائه نمی‌شود و به طور کلی می‌توان گفت‌ که این آمار محرمانه است.

وی در مورد فشار دولت‌ها در زمینه تغییر آمار، بیان کرد: هیچ موقع اجباری از طرف دولت نبوده است. مرکز آمار استقلال دارد و این مرکز نقشی در سیاستگذاری‌ها نداشته و اعداد نقشی در این تغییرات ندارد.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه وجود دو نهاد در زمینه اعلام نرخ‌ها درست نیست، خاطرنشان کرد: باید موازی‌کاری در بخش به حداقل برسد و برای اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی بیشتر، رادیو مجازی آمار ایران راه‌اندازی شده و واحدهای استانی این رادیو نیز ایجاد خواهد ‌شد.

انتهای پیام

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید