نشست مقدماتی دومین کنگره "سلامت برای صلح"

0
8

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :

نشست مقدماتی دومین کنگره "سلامت برای صلح"
پوستر نشست سلامت برای صلح

ایسنا/فارس صبح پنجشنبه ۲۷ شهریورماه، نشست مقدماتی دومین کنگره بن‌المللی “سلامت برای صلح” با حضور اندیشمندان و صاحب‌نظرانی از سراسر ایران و دیگر کشورهای جهان، به میزبانی شیراز برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، خشونت و جنگ مهمترین عوامل اجتماعی آسیب‌زا برای سلامت جامعه انسانی و کُل طبیعت به شمار می‌رود و بشریت امروز بیش از هر زمان دیگر به توسعه و تقویت گفتمان صلح و دوستی و پرهیز از خشونت‌ورزی نیازمند است.

احترام و اعتماد مردم حتی در مناطق درگیر خشونت و جنگ به متخصصان و فعالان سلامت، مسئولیت انسانی و حرفه‌ای آنان در تلاش برای کاهش خشونت و توسعه گفتمان صلح و دوستی را مضاعف کرده است.

اهمیت پیشگیری از بروز یا تداوم جنگ و مقابله‌ای اثرگذار با شکل‌گیری جنگ‌ها و خشونت‌ها اهتمام سازمان ملل متحد برای یافتن راهکارهای اثرگذار را در پی داشت و موجب شد که این سازمان در نشست سال ۱۹۸۱ خود، روز ۲۱ سپتامبر، مصادف با ۳۰ شهریور را به نام روز جهانی صلح، نامگذاری کند.

این اقدام با هدف ایجاد بستر طراحی و اجرای برنامه‌هایی برای دستیابی به صلح و دوستی و توسعه این رویه بین ملت‌ها و یافتن راه‌کارهای ممانعت از خشونت و جنگ، انجام شد.

از دیگر سو، سازمان جهانی بهداشت به عنوان مهم‌ترین سازمان بین‌المللی عرصه سلامت، با تأکید بر نقش فعالان این بخش در توسعه گفتمان صلح، برنامه راهبردی سلامت به مثابه پلی برای صلح را سال ۱۹۹۸ تصویب و به دنبال آن اقدامات مستمری را در این‌باره اجرا کرده است.

کسب جایزه صلح نوبل توسط سازمان پزشکان بدون مرز در سال ۱۹۹۹ و توسط سازمان‌های بین‌المللی فعال در عرصه سلامت برای صلح در سال‌های ۱۹۸۵ و ۲۰۱۷ نشانگر آن‌ست که جامعه جهانی جایگاه، مسئولیت و کارآمدی متخصصان و فعالان عرصه سلامت در کاهش خشونت و توسعه گفتمان سلامت برای صلح را به رسمیت شناخته و ارج نهاده است.

کنگره بین‌المللی “سلامت برای صلح نیز بر مبنای اندیشه‌ی تلاش در راستای همه‌گیری گفتمان دوستی و صلح و ممانعت از خشونت و جنگ، توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پی‌ریزی شد.

اولین کنگره، ۲۲ آبان سال ۹۷ در قالب یک رویداد ۴ روزه و با همکاری سازمان جهانی بهداشت، یونیسف، یونسکو، صلیب سرخ جهانی، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استانداری فارس و دیگر نهادها و سازمان‌ها، به میزبانی شیراز برگزار شد و مورد استقبال جامعه علمی و اندیشمندان داخلی و خارجی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، دومین کنگره بین‌المللی “سلامت برای صلح” با هدف تقویت و تثبیت این حرکت ارزنده علمی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی و در پاسخ به نیازهای مهم جامعه بشری در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور خارجه، استانداری و جهاددانشگاهی فارس و دیگر نهادها، ۲۱ آبان امسال برگزار خواهد شد.

در همین راستا، پنجشنبه ۲۷ شهریور و در آستانه ۲۱ سپتامبر که به نام روز جهانی صلح نامیده شده است، نشست علمی مقدماتی دومین کنگره سلامت برای صلح به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و به شکل وبینار، برگزار خواهد شد.

در این نشست، دکتر ملک‌حسینی معاون وزارت بهداشت، دکتر رحیمی استاندار فارس و دکتر لطفی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز سخنرانی خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، دکتر تلکیان استاد دانشگاه تهران، دکتر صالحی استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر سجادپور رئیس مرکز مطالعات وزارت خارجه، دکتر هملمن مدیر دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران، دکتر محلاتی استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دکتر کرومیچ استاد سیاستگزاری سلامت جهانی دانشگاه ماستریخ نیز سخنرانی خواهند کرد.

نشست علمی مقدماتی دومین کنگره سلامت برای صلح، از ساعت ۹ صبح پنجشنبه ۲۷ شهریور در دانشکده پزشکی شیراز کار خود را آغاز خواهد کرد.

انتهای پیام  منبع خبر : ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید