استفاده از ظرفیت «صندوق توسعه ملی» راهکار کاهش مشکلات پژوهش

0
12

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :


استفاده از ظرفیت «صندوق توسعه ملی» راهکار کاهش مشکلات پژوهش

دبیر مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور یکی از راه های کاهش مشکلات بخش پژوهش و فناوری کشور را استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، حسین میرزایی در پنجمین جلسه سال مجمع که با حضور معاون پژوهشی وزیر علوم برگزار شد، اظهار داشت: مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور شامل ۱۶ پژوهشگاه و موسسه پژوهشی ملی مستقل و غیردانشگاهی تابع وزارت علوم است که دارای ۷۸۰ عضو هیات علمی و ظرفیت علمی وتجهیزاتی کم نظیر و غیر قابل تکراری است.

وی با بیان اینکه این مراکز در تمام حوزه‌های تخصصی مشغول خدمت و گره‌گشایی از مشکلات کشور هستند و بودجه اختصاص یافته به مجموعه های پژوهشی وزارت علوم به هیچ وجه با نیازها و ظرفیت های گسترده پژوهشی کشور هماهنگی ندارد، تاکید کرد: با توجه به چالش های بودجه ای دولت که ناشی از محدودیت منابع است استفاده از ظرفیت دستگاه ها اجرایی و بخش خصوصی راه اصلی پیش روی ماست.

میرزایی همچنین راه دیگر برای کاهش مشکلات بخش پژوهش و فناوری کشور را استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی دانست که با مجوز رهبری نظام صورت می پذیرد و با توجه به حمایت ها و تاکیدات مداوم معظم‌له از امر پژوهش و فناوری و مطالبه تخصیص ۳ تا ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی اعتبارات پژوهشی از این ظرفیت باید مورد درخواست وزارت علوم قرار گیرد.

رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی از معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم درخواست کرد به این دغدغه مشترک پژوهشگاه ها و مجموعه همکاران پژوهشی وزارت علوم توجه کرده و با پیگیری آن اقدام ارزشمندی را در این حوزه به جای بگذارد.

میرزایی در پایان با اشاره به دیدار اعضای مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور با معاون اول محترم رییس جمهور و رییس سابق مجلس بر مطالبه جدی مجمع برای مشارکت پژوهشگاه ها در کمیسیون های دولت و مجلس به منظور ارائه مشاوره و حضور در تصمیم سازی های تخصصی براساس رهیافتهای پژوهشی و علمی تاکید کرد.

لاریجانی، رییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های پژوهشگاه دانش‌های بنیادی بر ضرورت اشتراک و هم‌افزایی امکانات و تجهیزات مراکز پژوهشی و شبکه علمی موسسات تاکید کرد.منبع خبر : خبرگزاری مهر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید